14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea s-a distrat cu Farul

Echipa lui Damian Băncilă a făcut o primă repriză de excepţie contra Farului. Dunărea a atacat susţinut încă de la început, dar Neagu nu a găsit cadrul porţii în minutele 7 şi 14. Acelaşi Neagu avea să deschidă scorul în minutul 17, după ce a şutat la colţul scurt din careu. 1-0 pentru Dunărea, iar Farul părea că se prăbuşeşte. Gazdele marchează de 2 ori, în minutele 26 şi 29, prin Gohoreanu şi Sorin Cucu, dar reuşitele sunt anulate pentru fault în atac respectiv off-side. Se face totuşi 2-0 în minutul 30, când Bâtfoi înscrie ca la antrenament după o pasă a lui Neagu. Acelaşi Bâtfoi duce scorul la 3-0 în minutul 33, după ce reia din cădere o minge pe care nu o controlase bine iniţial. Dunărea mai iroseşte încă 4 ocazii până la pauză, prin Neagu, Manea, Gohoreanu şi Sfrijan. Repriza secundă avea să fie mai liniştită. Gălăţenii au redus motoarele, dar chiar şi în aceste condiţii au controlat disputa. Farul are o tresărire de orgoliu în minutul 53, când Muscă înscrie cu un şut plasat în stânga lui Costea. Scorul devenea 3-1, dar meciul curgea tot spre poarta constănţenilor. După ce Drăgan şi Stelian Cucu ratează două ocazii mari, dunărenii se distanţează din nou la 3 goluri diferenţă. În minutul 78 Asanache şutează violent, portarul constănţenilor respinge în faţă şi Sfrijan înscrie pentru 4-1. Dunărea mai iroseşte 3 ocazii de gol până la final, dar scorul rămâne cel stabilit de Sfrijan, adică 4-1 pentru echipa gălăţeană.

Formaţii:

FCM Dunărea - Costea 6 - Radu 5, Ursu 6, Stelian Cucu 7, Sorin Cucu 7 – V. Ion 6 (Panait 6) Manea 7, Sfrijan 7 - Neagu 7, Bâtfoi 7 (Asanache 6), Gohoreanu 6 (Drăgan 5).
Farul Constanţa - Puia 6 - Ciobanu 4, D.Stan 3 (Româşcanu), Pâslaru 4, Coteanu 4 (Igiroşanu 5) - Buzea 5, Niţescu 5, Muscă 6, Cl. Popa 5 - Dincă 5 (Tudor 5), Ergali 4.

Romeo Jianu - preşedinte FCM Dunărea: „Aşa cum am promis iubitorilor fotbalului din Galaţi, jucăm până la capăt cu seriozitate. Am dorit ca în această primăvară să spălăm imaginea urâtă lăsată în turul campionatului. Vrem astfel să demonstrăm celor care ne susţin financiar că merită să investească în noi”.
Dunărea mai are un meci de disputat, miercuri, la Buzău, cu Gloria. Echipa gălăţeană se află la egalitate de puncte cu Rapid Suceava şi, dacă va câştiga în ultima etapă, iar echipa lui Semeghin nu se va impune, formaţia lui Băncilă va termina sezonul pe locul 3 în play-out. Important este că Dunărea s-a salvat şi va aborda sezonul viitor cu toate pânzele sus.