29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărenii au cucerit trei puncte sub Pietricica
Liga a II-a a programat sâmbătă şi duminică partidele celei de-a 24-a etape. FCM Dunărea s-a deplasat în această rundă la Piatra Neamţ, unde a întâlnit pe Ceahlăul, formaţie care din sezonul viitor va reveni în Liga I. Chiar dacă nemţenii au început cu atacuri în valuri la poarta noastră, nu au reuşit să marcheze şi de acest lucru au profitat fotbaliştii antrenaţi de Viorel Tănase şi Eugen Baştină, care au aplicat foarte bine arma contraatacului.
„Am început jocul timid, gazdele au avut trei ocazii de a deschide scorul, am avut şi şansă trebuie să recunosc, dar după aceea am revenit şi am echilibrat confruntarea. Pe finalul primei reprize, la 1-0 pentru noi, Antohi, cu poarta goală, a şutat alături. Am fost egalaţi în primele secunde ale reprizei secunde dar apoi am avut puterea să revenim, surprinzându-i pe adversari cu un presing avansat care ne-a permis să declanşăm contraatacuri letale”, ne-a declarat „Tase”.
Rezultat final: Ceahlăul - Dunărea 1-3 (0-1). Au marcat: Cebotaru (min. 46) respectiv Antohi (min. 28), V. Munteanu (min. 81), Bârlădeanu (min. 90+3). FCM Dunărea a aliniat 11-le: B. Pârvu - Cristescu, Marin, Velescu, D. Popescu - Cioinac, Cristea (min. 72 Şomodean) - Bârlădeanu, Antohi (min. 60 Pribac), V. Munteanu - Cârjan (min. 85 Chelaru). Echipa gălăţeană, care ocupă poziţia a şaptea în clasament, cu 34 de puncte, va juca runda viitoare cu CS Otopeni (miercuri 4 mai, stadion Dunărea, ora 18.00).