06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Egalitate între Oţelul II şi Politehnica
Stadionul Siderurgistul a găzduit miercuri după-amiază jocul amical dintre Oţelul II şi Politehnica, cele două reprezentante ale Galaţiului care activează în eşalonul trei. În ciuda stratului subţire de zăpadă existent pe suprafaţa sintetică, cei doi tehnicieni s-au declarat mulţumiţi de utilitatea jocului. Partida s-a terminat nedecis, scor final: 1-1, ambele goluri fiind înscrise înainte de pauză. Oţelul II a deschis scorul prin Gâţă, care a fructificat, cu capul, un corner executat de Negoescu, iar politehniştii au restabilit egalitatea prin State, care a transformat un penalti. Au evoluat formaţiile: OÞELUL II (antrenor Damian Băncilă): Vasiliu – Marus, Moglan, Gâţă Murgoci – Samir, Adăscăliţei, Negoescu – Gohoreanu, Osman, Butoi (repriza I), respectiv Vicol (Bârlădeanu) – Vieru, Bertea Manea, Rusu – Enache, Dajbog, Lovin - Stoian, I. Constantinescu, Tudorie (repriza II); POLITEHNICA (antrenor Mihai Barbu): Olaru - Vrânceanu, Stamate, Dima, Racoviţă – Fălcaru, Chiriac, Donose – State – Drăgan, Curmei, respectiv Vlasie – Vrânceanu, Hristian, Coman, Racoviţă – Swartz, Serian, Frunză – Mihai Munteanu – Ginghină, Lupu. În funcţie de starea terenului, cele două echipe gălăţene vor susţine noi meciuri de verificare la sfârşitul săptămânii: Oţelul II cu concitadina FCM Dunărea şi Politehnica cu CF Brăila sau CS Panciu.