28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fantezia confirmă pe ringul de dans

La sfârşitul săptămânei trecute, sala Carantina din Brăila a fost gazda celei de-a IX- a ediţii a Concursului Naţional de dans sportiv Cupa „Brăila Dance” 2014. În prima zi a competiţiei s-au întrecut peste 130 de perechi la precompetiţional (o nouă clasă de dans sub egida Federaţiei Române de Dans Sportiv) iar în cea de-a doua zi şi-au disputat întâietatea peste 300 de perechi la 19 competiţii puse în joc de organizatori. Clubul de dans sportiv Fantezia a făcut deplasarea la Brăila cu 25 de perechi, reuşind să obţină: patru locuri I, şase locuri II, un loc III, două locuri IV, patru locuri V, un loc VI, şi un loc VII, astfel:
Locul I a fost ocupat de perechile Paicu Sebastian - Ibrian Ramona, la precompetiţional 2 dansuri 4-7 ani, Pămînt Denis - Panţuru Ana, la clasa E 6-11 ani şi Vădana Rareş - Banaga Laura, care s-au impus la ambele secţiuni la open basic 6-11 ani.
Locul II a fost ocupat de perechile Paicu Sebastian - Ibrian Ramona, la precompetiţional 1 dans 4-7 ani, Pămînt Alecsandru - Pitulice Anca, la clasa D 12-13 ani, Constantin Rareş - Popa Jasmine care au reuşit aceeaşi clasare la ambele secţiuni la open basic 6-11 ani şi Lupoaie Cosmin - Radu Maria, care au obţinut două medalii la openul 12-15 ani, secţiunea standard şi la secţiunea latino. Un binemeritat loc III l-a obţinut perechea Daghie Alexandru - Laura Teodorescu, la open standard 12-15 ani. Perechile Bujor Robert - Bourceanu Maria şi Leoca Codrin - Plesnecute Tonia au ocupat locul IV în cadrul clasei hobby 10-11 ani, respectiv precompetiţional 2 dansuri 8-9 ani. Locul V a revenit perechilor: Leoca Codrin - Plesnecute Tonia, la precompetiţional 1 dans 8-9 ani, Andronic Cosmin - Ghioca Adriana, la clasa hobby 12-15 ani, Drăgan Florin - Lazăr Mara, la clasa D 6-11 ani şi Leviţchi Laurenţiu - Selin Teodora, la open basic standard 14-15 ani. Locul VI a fost adjudecat de perechea Leviţchi Laurenţiu - Selin Teodora, la open basic latino 14-15 ani. Pe locul VII s-a situat perechea Leşu Lucian - Soare Amalia, la precompetiţional 1 dans 8-9 ani. „Rezultate bune obţinute de sportivii clubului, dar din păcate ne lovim mai tot timpul de implicarea părinţilor care strică tot ce construim noi. Încă odată s-a demonstrat, cine munceşte şi îşi vede de treabă, ascultă indicaţiile noastre (şi nu a celor de pe margine), respectă alimentaţia şi cel mai important: se mobilizează la maxim şi „rupe” ringul de dans, câştigă”, ne-a declarat Dana Lefter, antrenorul „fanteziştilor”.
Tot în weekendul trecut, perechea Faliboga Raul - Buţea Loredana a participat la cea de-a XXXIII- a ediţie a Trofeului V. Colombo, un concurs internaţional unde au participat cele mai valoroase perechi din lume. După ce în prima zi au câştigat locul I la open Under 21, Raul cu Loredana, s-au mobilizat şi în cea de- a doua zi, reuşind alte două rezultate notabile: locul I la WDSF open tineret standard şi locul XVII la WDSF open adulţi (o categorie de vârstă mai mare decât a lor).