24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fantezia şi-a făcut temele pentru Naţionale

Ultimul weekend din luna octombrie a dat posibilitatea perechilor de a participa la două competiţii naţionale de dans sportiv, fiind programate una la Bucureşti în cadrul Cupei Phoenix, iar cealaltă la Brăila unde s-a  desfăşurat Cupa Style Dance, ediţia a XII-a. Două concursuri care nu s-au ridicat mai sus de clasa “C”, dar care au adus peste 600 de perechi, fiind şi un test reuşit pentru perechile care vor participa la Campionatul Naţional pe clase de dans din perioada 7-8 noiembrie ce se va desfăşura la Cluj. Clubul gălăţean Fantezia a profitat de distanţele mici faţă de cele două oraşe şi a trimis cu mic cu mare, 20 de perechi la Brăila şi o pereche care a participat la ambele competiţii. În prima zi la Bucureşti, perechea Sava Florin - Stănilă Miruna s-a impus la clasa “D” secţiunea latino luând locul I şi au cucerit medalia de bronz la secţiunea standard, iar duminică la Braila au obţinut locul I la clasa “D” 16-35 ani mixt. La Brăila, primele care au intrat în luptă au fost cele opt perechi de debutanţi care au ajuns în toate cele trei finale astfel: în finala categoriei 4-7 ani Fantezia a ocupat locurile I,III,IV şi V prin perechile: Andrei Fabian - Andrei Denisa, Stafie Roberto - Nicoară Rebeca, Împuşcatu Matei - Dâmbu Ana şi Micu Ştefan - Urduza Ştefania; în finala categoriei  8-9 ani, perechile Carp Alexandru - Ionescu Antonia şi Molnar Antonio - Nedelcu Laura au ocupat locurile V respectiv VI, iar în finala categoriei 10-11 ani, perechile Onica Ricardo - Onica Claudia şi Zaulian Dragoş - Nedelcu Andreea au ocupat locurile II respectiv III. Din cele 12 perechi care au concurat în partea a doua şi a treia a concursului, şapte s-au calificat în finalele competiţiilor obţinând trei locuri I, un loc II, două locuri III şi un loc VI, astfel: openul basic 8 dansuri 6-11 ani a fost câştigat de perechea Constantin Rareş - Popa Jasmine, Pămînt Denis - Panţuru Ana au câştigat detaşat la clasa “D” 12-13 ani, iar cel de-al treilea loc I a fost adjudecat de Sava şi Stănilă. Locul II a revenit perechii Leviţchi Laurenţiu - Negruş Alina, la open basic standard 12-15 ani, iar medaliile de bronz le-au câştigat perechile: Pămînt Alecsandru - Pitulice Anca, respectiv Pitulice Tudor - Geantă Bianca, la clasa “D” 12-13 ani. Locul VI la clasa hobby 10-11 ani a fost ocupat de perechea: Boantă Mario - Gorbatiuc Cătălina. „Rezultate destul de bune obţinute de sportivii clubului. Cine a înţeles că numai cu multă muncă se pot atinge obiective înalte vor fi mereu prezenţi în finală, iar cei care consideră că dansul sportiv e o artă va fi greu să-i facem să înţeleagă că e sport, iar sportul cere sacrificii. Cele două concursuri au fost şi un test pentru perechile care vor participa la Campionatul Naţional pe clase de dans, care din punctul meu de vedere mai au destul de multe lucruri de pus la punct. Timpul rămas până la campionat trebuie fructificat la maxim dacă dorim să obţinem rezultate bune şi foarte bune”, ne-a declarat preşedintele clubului, Marian Adam.