06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Oţelul au eliminat o echipă din Superligă

Partida Oţelul Galaţi - ACS Fair Play Bucureşti, programată pe stadionul Zoltan David, în cadrul optimilor de finală a Cupei României, a avut parte de un final nebun, care a ridicat în picioare întreaga asistenţă. În min. 90+2, una din internaţionalele din lotul gălăţean, Loredana Nica, a avut o execuţie de excepţie, cu un gol rar întâlnit, direct din corner, care a consfinţit calificarea formaţiei pregătite de Ion Morohai în faza sferturilor de finală. Jocul a fost aprig disputat. Bucureştencele, echipă care evoluează în Superligă, au intrat pe teren motivate şi au irosit trei ocazii uriaşe în primele două minute. Uşor-uşor, oţelarele au depăşit emoţiile şi au ieşit la joc. Prima ocazie de gol în contul Oţelul s-a consumat în min. 16, Loredana Nica a executat un corner, dar lovitura de cap expediată de Georgiana Vasile a fost respinsă de pe linia porţii. Oaspetele nu au renunţat niciun moment la luptă şi au avut două bare. Gazdele s-au dovedit pragmatice, au stat la pândă şi au „muşcat” de două pe contraatac prin golgetera Loredana Nica (min.28 şi min.37), la primul gol în rolul de „assists” fiind cealaltă internaţională, Georgiana Vasile. În prelungirile primei reprize, Carolina Şolonca, o jucătoare foarte tenace, a redus diferenţa pe tabela de marcaj în urma unui corner pe care experimentata Nicoleta Chirilă ar fi putut să-l evite. Cel de-al doilea mitan a fost controlat de formaţia vizitatoare, care a restabilit egalitatea prin Şolonca (min.55). Echipa gălăţeană a ieşit cu bine din corzi, dar Nica (min.68), scăpată singură cu portarul advers, a trimis alături, însă s-a revanşat cu vârf şi îndesat în prelungiri. Rezultat final: Oţelul - ACS Fair -Play 3-2 (2-1). Echipa noastră a folosit formula: Elena Toma - Irina Ivan (min. 68 Mădălina Sfinteş), Viorica Vasile (min.64 Aurelia Harabagiu), Georgiana Vasile, Elena Ivan - Monica Benţoiu, Daniela Radu, Eugenia Gherghişan, Nicoleta Chirilă - Georgiana Stratu, Loredana Nica. Următorul joc oficial va fi pe 11 mai, în deplasare, cu Selena Constanţa.