15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Oţelul şi-au acontat locul doi

Stadionul Oţelul a găzduit luni după amiază, partida din Liga I la fotbal feminin, Oţelul Galaţi - Selena Constanţa. La ultima apariţie în faţa propriilor suporterilor din acest sezon, echipa pregătită de Ion Morohai şi-a dorit să obţină cele trei puncte. Din păcate oboseala resimţită după un sezon încărcat cu meciuri atât în campionat cât şi în Cupa României, le-a „trădat” pe gălăţencele care au jucat slab. Constănţencele, au deschis scorul în repriza a doua, după ce mai înainte au irosit şi un penalti. Scorul final a fost stabilit de golgetera Oţelului, Loredana Nica, care a salvat remiza. Oaspetele au trecut totuşi pe lângă victorie în ultimele minute, când mingea trimisă din lovitură liberă a ţintit bara. Echipa noastră a scăpat basma curată şi cu acest punct şi-a acontat locul doi în seria Sud cu o etapă înainte de final. Rezultat final: Oţelul - Selena 1-1 (0-0). Antrenorul Ion Morohai a trimis pe teren 11-le: Elena Toma - Irina Ivan, Georgiana Vasile, Viorica Vasile, Elena Ivan - Daniela Radu, Monica Benţoiu, Eugenia Gherghişan, Nicoleta Chirilă - Georgiana Stratu, Loredana Nica. Au mai evoluat: Aurelia Harabagiu, Ana Maria Grosu, Alexandra Ivan şi Mădălina Sfinteş. Oţelarele vor mai juca un meci oficial, cu liderul Universitatea Alexandria în deplasare (8 iunie, ora 11.00).