21 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a III-a a programat partidele ultimei etape din sezonul 2010-2011. Una dintre reprezentantele Galaţiului în acest eşalon, Oţelul II a intrat în vacanţă mai repede ca urmare a retragerii adversarelor. În aceste condiţii, pe teren a intrat doar Politehnica, aceasta întâlnind pe stadionul Siderurgistul formaţia CSM Focşani 2007. Partida a avut două reprize diametral opuse. Primele 45 de minute au fost la discreţia gazdelor, care au irosit 3-4 ocazii prin Serian, I. Cristian sau Bahica, dar au şi marcat unicul gol, în min. 41, prin fundaşul Radu, care a pătruns pe culoar şi a şutat imparabil la colţul lung. Cel de-al doilea mitan le-a aparţinut oaspeţilor, dar Stoica a făcut minuni şi şi-a menţinut poarta neperforată. „Am finalizat sezonul cu o victorie, dar tot rămân cu un gust amar. Am făcut mai multe puncte în tur, dar în retur am dovedit neprofesionalism. Pe 30 iunie îmi va expira contractul, voi avea o discuţie zilele următoare cu cei din conducere, dar un lucru e sigur - dacă voi continua în această vară lotul va suferi schimbări radicale”, ne-a declarat antrenorul Damian Băncilă. Rezultat final: Politehnica - CSM Focşani 2007 1-0 (1-0). Poli a folosit formula: Stoica - Radu, Coman, Stamate, Donose - Chiriţă, Munteanu, I. Cristian, Duman - Serian, Bahica. Au mai evoluat: Pavel, Curmei şi Grosu. Celelalte rezultate ale rundei: Ceahlăul II P. Neamţ - Petrotub Roman 0-3, Cetatea Tg. Neamţ - FCM Bacău 0-3, FCM Oneşti - CSM Paşcani 2-2, CS Panciu - CFR Suceava 1-0, ASC Bacău - Luceafărul Mihai Eminescu 6-1. La final de sezon, situaţia în clasament se prezintă astfel: Oţelul II, locul VI cu 36 de puncte; Politehnica, locul VII cu 36 de puncte.