05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
FOTBAL: Oţelul, remiză cu spectacol pirotehnic. Sporting le-a dat nouă goluri tulcenilor

Cel mai probabil în această săptămână se va stabili componenţa seriilor în Liga a 3-a. Până atunci însă reprezentantele Galaţiului la acest nivel au susţinut sâmbătă jocuri de pregătire. SC Oţelul Galaţi a primit vizita unei posibile colege de serie, Metalul Buzău. Oţelarii au deschis scorul prin Antohi, dar buzoienii au egalat după 17 minute, acesta fiind şi scorul final. În ciuda caracterului amical, meciul a beneficiat de un spectacol pirotehnic ca în Champions League creat de galeria SC Oţelul, care a afişat mesaje cu urări „de bine” adresate celor de la CSM Galaţi, noul club sportiv înfiinţat de Primăria Galaţi. Antrenorii Stelică Bordieanu şi Tudorel Pelin au folosit în primele 45 de minute formula: Udeanu - David, Moglan, Ghiocel, Balint, un junior de la Poli Iaşi - Al. Vasile, Sălăgeanu, I.Chiriac, Al. Stan - Antohi, Matei. După pauză formula a fost: Iliescu - Maftei, Gâţă, Puţanu, Manău - Stoian, Bordieanu (Codreanu), Chiriac (Sevastian), Cîmpanu (A.Munteanu) - M.Dumitru, Cîrjan. SC Oţelul are programate două amicale în această săptămână: cu Sportul Chişcani, pe 8 august pe stadionul Oţelul, de la ora 11.00 şi cu CSM Rm. Sărat, pe 11 august, în deplasare.
Sporting a întâlnit pe „Lieşti Arena” formaţia Delta Tulcea. În ciuda căldurii sufocante, lieştenii au avut chef de joc şi apetit ofensiv, reuşind să marcheze de nouă ori în poarta tulceană. Rezultat final: 9-3. Au marcat pentru Sporting: Mihu -2 goluri, Bahnaşu -2, Voicu -2, Iancu, Ţicămucă, Munchiu. Antrenorii Ionuţ Niculcea şi Dorinel Matei au început cu următorul 11: Vădeanu - Stancu, Voicu, Manea, Filimon - Oană, Vârlan, Iancu, G.Dănăilă - Bahnaşu, Mihu. Au mai intrat după pauză: Brăneţ jr., Moroşanu, Munchiu, Ţicămucă, Tudose, Nica, Ştrelţov.