28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţeanca Rebeca Ciocan a confirmat la Balcaniadă

Weekendul trecut, la Istanbul s-a desfăşurat Balcaniada Under 20 la atletism. Din delegaţia României a făcut parte şi Rebeca Ciocan, sportivă legitimată la CSM Galaţi unde este pregătită de antrenorul emerit Dumitru Văduvoiu. Rebeca s-a comportat foarte bine la prima acţiune majoră a lotului naţional. În proba de 100 m plat a realizat record personal: 12,19 secunde (12,27 era vechiul PB) şi a ocupat locul 10. Concursul a fost pentru junioarele mari, ea fiind cadetă (J2).
În proba de ştafetă, tricolorele au ocupat locul al V-lea, aici aveau şanse să obţină o medalie, dar, au greşit la primul schimb şi chiar dacă au ieşit următoarele schimburi nu au mai putut recupera. „Pentru Rebeca a fost o experienţă plăcută, s-a comportat onorabil şi speră să confirme la Campionatul European pe echipe, seniori, Liga 1 care se va disputa în acest weekend la Cluj Napoca. Rebe va alerga doar stafeta 4x100 m”, ne-a povestit Nicolae Ciocan, tatăl Rebecăi.