24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţenii de la Aqua Sport s-au specializat la triatlon

„Triathlon Challenge Mamaia” este cel mai mare triatlon organizat în Europa de Est şi Balcani. De la ediţia din acest an, competiţia a trecut la un alt nivel şi a fost gazda Cupei Europene Premium, ceea ce a însemnat participarea sportivilor de top din peste 20 de ţări şi puncte în plus pentru clasificarea europeană, dar şi un fond dublu de premiere. De asemenea, Triathlon Challenge este şi Grand Final pentru Romanian Triathlon Series şi a fost o adevarată sărbătoare în lumea frumoasă a triatlonului. Competiţia de aquatlon şi duatlon pentru copii „Start Campioni la Triatlon” a marcat lansarea programului naţional cu acelaşi nume, de selecţie şi pregătire a tinerilor sportivi cu vârsta între 8 şi 12 ani. De la Aqua Sport Galaţi a participat sportiva Mihai Teodora 8 ani, care a obţinut locul I la categoria Duatlon fete 8 ani cu rezultatul 00:13:46. La categoria Aquatlon, Forţu Eduard (11 ani) a obţinut locul VI cu timpul de: 00:07:22. La proba Ştafeta Sprint, MCM Team Galaţi în componenţa: Mihaela Bîrligea, Marius Forţu, Cosmin Mihai a obţinut locul IV la categoria Mixt, cu rezultatul 01:15:48. De remarcat că anul trecut, MCM a câştigat competiţia de la Mamaia. Ştafeta sprint a cuprins: 750 m înot + 20 km ciclism + 5 km alergare şi face parte din cele cinci probe disponibile la Triathlon Challenge.