27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Halterofilele Bianca Dumitrescu și Mihaela Cambei, triple campioane europene

România a cucerit șase medalii de aur, miercuri, în prima zi a Campionatelor Europene de haltere Under-20 și Under-23 de la București, găzduite de Sala de Sport a Universității de Știinte Agronomice și Medicină Veterinară. Bianca Dumitrescu (CS Farul Constanța) s-a impus la cat. 45 kg, Under-23, cu 63 kg la smuls, cu 80 kg la aruncat și 143 kg la total. Tot la categoria 45 kg, Cosmina Pană (CSM Bacău) s-a clasat pe locul patru la aruncat, cu 90 kg, și pe cinci la smuls, cu 71 kg, și la total, cu 161 kg. La cat. 49 kg, Under-23, Mihaela Valentina Cambei (CSM Onești) a câștigat aurul la smuls cu 90 kg, la aruncat cu 105 kg și la total cu 195 kg, toate reprezentând recorduri europene. Lotul României pentru Campionatele Europene de juniori și tineret este alcătuit din 33 de sportivi, 20 la juniori și 13 la tineret.