24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbalistele de la CSU Danubius s-au „cocoţat” pe podium

Divizia A la handbal feminin a programat duminică partidele primei etape. Sala sporturilor din Bacău a găzduit partida Ştiinţa Bacău - CSU Danubius. Doar în primul minut, tabela a arătat echilibru, scor 1-1, după care echipa pregătită de Valeriu Costea, cu câteva transferuri interesante în această vară, a făcut legea pe  teren. Gazdele s-au ţinut aproape în primele 30 de minute, dar în partea a doua nu au mai rezistat ritmului impus de Cosmina Cozma, Iulia Artean & Co. „A fost un joc cu suişuri şi coborâşuri, victoria este foarte importantă pentru moralul fetelor. Ne batem pentru promovare în acest sezon”, ne-a declarat antrenorul echipei gălăţene. Rezultat final: Ştiinţa Bacău - CSU Danubius 21-33 (12-14). Lotul folosit: Daniela Goldic, Laura Bujoiu, Cătălina Orbeanu - Cristina Marcu (2 goluri), Cosmina Cozma (8), Christina Mircescu (2), Ioana Pocriş (4), Paula Ababei (1), Andreea Taivan (3), Iulia Artean (8), Lavinia Poteraşi (1), Mădălina Conache (4), Marie Jane Kanda, Ana Maria Radovici, Ramona Urse. Celelalte rezultate: HM Buzău - CSU Târgovişte 34-20, CSU Ştiinţa Bucureşti - Spartac Bucureşti 30-18, HC Activ CSO Plopeni - HCF Piatra Neamţ 25-27, CSM Bucureşti II - ACS Şc.181 SSP Bucureşti 29-33. Echipa noastră va sta etapa următoare. Următorul joc oficial este programat pe 30 septembrie la Galaţi, cu Spartac Bucureşti.