05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sala Siderurgistul a găzduit sâmbătă confruntarea dintre HC Oţelul şi HCM Roman. Aşa cum ne aşteptam, a fost o partidă între două ce se cunosc foarte bine şi care în cele mai multe momente s-au anihilat reciproc. Romaşcancele au aplicat un marcaj strâns la golgetera Ligii Naţionale, Alina Horjea, dar au condus doar în primele două minute. Din tabăra gălăţeană au ieşit la rampă Curtean, Tudor şi Munteanu şi Oţelul a reuşit să se desprindă la trei goluri. Finalul a fost incendiar, oaspetele au revenit, dar Cioaric a adus victoria dintr-o aruncare de la şapte metri contestată de antrenorul Romanului, Cornel Bădulescu. Rezultat final: HC Oţelul Galaţi - HCM Roman 22-21 (10-9). Au evoluat formaţiile: Oţelul: Munteanu, Bocăneală, Nica - Curtean (5 goluri), Tudor (5), Horjea (4), Cioaric (4), Artean (4), Manda, Bodârlău, Gheorghe, Trandafir, Mărginean şi Iacob. Roman: Cristescu, Polocoşer - Marin (7), Druţu (4), Busuioceanu (3), Stoleru (2), Tiţa (2), Gherman (1), Dudescu (1), Iuganu (1).
Evoluţia scorului: 0-2 (‘2), 4-2 (’11), 7-7 (’25), 10-9 (pauză), 12-10 (’33), 15-12 (’42), 18-16 (’50), 20-20 (’55), 22-21 (final).
"Pentru noi toate meciurile sunt grele, un echilibru fantastic. Sunt multe echipe de aceeaşi valoare, cine greşeşte mai puţin câştigă. Jucătoarele noastre au evoluat cu o motivaţie deosebită, pentru că asta este situaţia. Ca să ţinem pasul cu restul echipelor, singura şansă era să câştigăm meciul acesta", a declarat la final antrenorul Liviu Paraschiv.