16 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii de la CSU Galaţi au marcat 55 de goluri în prima victorie din 2020

Duminică s-a reluat Divizia A la handbal masculin cu partidele din cea de-a 11-a etapă. Sala Dunărea a găzduit duelul studenţesc dintre CSU Galaţi şi CSU Târgovişte. Veniţi după perioada intensă de pregătire şi un singur amical cu CS Medgidia, băieţii pregătiţi de Florin Andronic au folosit acest prilej pentru a-şi închega relaţiile de joc în perspectiva meciurilor care urmează cu CSM Botoşani, Politehnica Iaşi şi CSU Suceava. Aşa cum am anticipat a fost o partidă controlată din primul până în ultimul minut de CSU Galaţi, care a marcat numai puţin de 55 de goluri în faţa unui adversar modest, care a venit la Galaţi cu un lot format din 9 jucători din care 2 portari cu gândul probabil mai mult la examenele de la facultate pentru că la handbal sunt începători. Antrenorul Florin Andronic a rulat tot lotul cu excepţia lui Cristi Rotaru, menajat din cauza unor probleme medicale. Rezultat final: CSU Galaţi - CSU Târgovişte 55-6, la pauză: 29-4. Lotul echipei noastre: Fuică, Ungureanu, Dinu - Prună 5 goluri, Gheorghe, Ştoarfă 5 g, Butea 6 g, Lefter 5 g, Olaru 5 g, Bădărău 6 g, Frangulea 1 g, Aurică 4 g, Ionescu 15 g, Ionel 1 g, Simo 2 g. CSU Galaţi ocupă locul 3 în clasament cu 12 puncte şi va juca etapa viitoare pe 9 februarie în deplasare cu CSM Botoşani, ocupanta locului 2.

Sursa foto: Sportul Ilustrat