11 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii de la CSU, greu de învins pe teren propriu

Ziua de sâmbătă a fost una „full” pentru iubitorii sportului din oraşul nostru. Balul de la sala Polivalentă Dunărea a fost deschis de meciul CSU Galaţi - HC Universitas Iaşi, care a contat pentru penultima etapă a turului Diviziei A la handbal masculin. Noua echipă din Iaşi, care s-a înfiinţat abia vara trecută, s-a prezentat cu o echipă masivă şi foarte arţăgoasă. Ieşenii au marcat primii şi apoi s-a mers cap la cap vreo 10 minute. Băieţii lui Mihai Pantea s-au desprins pentru prima oară, la trei goluri, după un sfert de oră, avantaj ce s-a menţinut şi la intrarea la vestiare. Ostilităţile au decurs după acelaşi scenariu şi după pauză, Bursuc, Lăpuşneanu, Andronic, Mârşiu, Dospinescu & Co au continuat să facă legea pe teren. CSU şi-a mărit avantajul de pe tabela de marcaj, scor 33-28 (min.58) şi având victoria în buzunar antrenorul Mihai Pantea  a introdus toţi jucătorii aflaţi pe bancă. Rezultat final: CSU Galaţi - HC Universitas Iaşi 33-30 (20-17). Echipa gălăţeană a folosit lotul: Andronic (10 intervenţii), Vîrlan (4 intervenţii), Condurache (1 intervenţie) - Bursuc (9 goluri), Vişan (1), Mârşiu (4), Secară (3), Aniţa, Lăpuşneanu (6), Dorneanu, Grigore, Băhnăreanu (3), Dospinescu (3), Ionel, Şahîn (4), Cîmpanu. După 12 etape, CSU Galaţi se situează pe locul IV cu  24 puncte. În ultima etapă a turului, studenţii gălăţeni se vor deplasa la Miroslava unde vor întâlni Poli Ştiinţa.