14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Dunărea s-au calificat în barajul pentru semifinale
Patinoarul Artificial din oraşul nostru a găzduit sâmbătă şi duminică dubla CSM Dunărea Galaţi -Progym Gheorgheni, contând pentru grupa de calificare. În ciuda faptului că miza a lipsit, ambele combatante mergând mai departe indiferent de rezultate, gălăţenii şi-au respectat statutul de favoriţi, au obţinut două victorii lejere, încheind neînvinşi această fază a campionatului. Prima partidă n-a avut istoric în primele două reprize când hocheiştii noştrii au introdus de şapte ori pucul în poarta adversă, în timp ce de partea cealaltă „veteranul” Viorel Radu i-a hipnotizat pe atacanţii celor de la Progym. Abia în ultima parte a meciului, oaspeţii au mai prins curaj şi au înscris golurile de onoare, dar asta după ce ai noştrii au mai redus turaţia motoarelor. Rezultat final: CSM Dunărea - Progym Gheorgheni 7-2 (4-0, 3-0, 0-2). Pentru Dunărea au marcat: Kanya, Tanko (2), Mircea Necula, Baron, Geru şi, din nou Tanko. Cea de-a doua partidă s-a menţinut echilibrată în primul sfert de oră, după care lucrurile au reintrat pe făgaşul normal. După 60 de minute de joc, tabela a indicat un sec 6-1 (2-1, 2-0, 2-0) graţie reuşitelor lui Tanko, Benadik, Gavac, Geru şi B. Ruzicka. CSM Dunărea termină pe primul loc seria de califică şi va evolua în continuare în barajul pentru semifinale, propunându-şi să facă pasul spre careul de aşi ai Ligii Naţionale de Hochei. Clasamentul golgheterilor este dominat de gălăţeni: pe primul loc se află un jucător exponenţial pentru sportul cu pucul şi crosa din urbea noastră, este vorba de Cătălin Geru, cu 17 puncte (6 goluri+11 pase decisive), urmat de coechipierii săi, slovacii Martin Baron 13p (8 goluri+5 pase) şi Stanislav Gavac 13p (5 goluri+8 pase). Echipa noastră trebuia să întâlnească astăzi, la Galaţi, pe Corona Braşov, meciul a fost amânat la cererea braşovenilor care au disputat duminică seara ultimul joc din Liga Mol. Hocheiştii vor mai avea două meciuri în această săptămână, ambele în deplasare cu: Steaua Rangers Bucureşti (27 ianuarie) şi cu Progym Gheorgheni (29 ianuarie). Primul joc acasă va fi pe 3 februarie, în compania Stelei.