19 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au făcut primul pas spre finala LNH

Sezonul intern şi internaţional este foarte încărcat. Programul iniţial a fost dat peste cap, iar acum se joacă non stop. CSM Galaţi, cel puţin deocamdată nu a fost afectată, ci din contră. După ce vineri seara, cu victoria 4-3 de pe terenul finalistei Ligii Erste, echipa gălăţeană antrenată de Vadim Shacraichuk şi Cornel Chiriţă şi-a asigurat câştigarea sezonului regular, la 48 de ore a susţinut pe Patinoarul Dunărea primul duel din semifinale cu ACSH Gheorgheni. Prima repriză a fost echilibrată, oarecum împotriva cursului jocului, oaspeţii au deschis scorul, dar gălăţenii au reuşit să egaleze până la pauză prin Baskov ajutat de Fefelov şi Neznamov. Soarta meciului s-a tranşat în cea de-a doua repriză, CSM Galaţi, încurajată de suporterii fideli şi inimoşi din tribune, a marcat de patru ori: Hildebrand (Fefelov, Baskov) în superioritate numerică, dubla Neznamov, un gol în inferioritate sprijinit de conaţionalii Zagidullin şi Petrukhno şi Zabludovscky - Baskov, Fefelov şi s-a desprins decisiv. Tabela de marcaj a fost închisă cu un sfert de oră înainte de final de Zabludovscky ajutat de Fefelov şi Rybalko. Rezultat final: 6-1 (1-1, 4-0, 1-0). CSM Galaţi conduce cu 1-0 la general, cel de-al doilea joc s-a disputat după închiderea ediţiei. Semifinalele LNH se joacă după sistemul 3 din 5. După partidele de la Galaţi, semifinala se va muta la Gheorgheni. În cealaltă semifinală, ASC Corona Braşov conduce cu 1-0 în faţa celor de la SC Miercurea Ciuc.

Sursa foto: Sportul Ilustrat