28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au revenit pe primul loc în LNH

Cea de-a doua partidă Steaua Bucureşti - CSM Galaţi s-a disputat marţi seara pe Patinoarul Olimpic din Braşov. De data aceasta, echipa gălăţeană antrenată de Vadim Shakraichuk şi Cornel Chiriţă a intrat foarte motivată pe gheaţă şi nu ne-a mai dat emoţii aşa cum s-a întâmplat în ziua precedentă.
CSM Galaţi a tranşat disputa din prima repriză când a marcat de patru ori: Neznamov 3 goluri şi Kyrychenko. Kyrychenko a reuşit dubla, Makarov a scuturat şi el plasa în ultima repriză şi scorul final a fost 6-0. Poarta echipei noastre a fost ferecată de: Otto Onodi şi Szopos Magor.
Clasamentul Ligii Naţionale de Hochei pe Gheaţă se prezintă astfel: 1. CSM Galaţi 41 puncte - 15 jocuri, 2. ACSH Gheorgheni 38 p - 17 j, 3. ACS Corona Braşov 29 p - 12 j, 4. SC Miercurea Ciuc 21 p - 9 j, 5. Steaua Bucureşti 19 p - 17 j, 6. Sapientia U 23 17 p - 20 j, 7. Sportul Studenţesc 0 p - 20 j. CSM Galaţi va susţine următoare jocuri oficiale cu ACSH Gheorgheni, pe 14 şi 15 februarie la Patinoarul Dunărea Galaţi.