Hocheiştii de la CSM Galaţi au revenit pe treapta a treia a podiumului

Primul joc oficial al echipei gălăţene a avut loc sâmbătă seara pe patinoarul Dunărea. CSM-ul a primit vizita Stelei şi s-a impus ca şi în precedentele dueluri directe din acest sezon al Ligii Naţionale. Doar prima repriză a fost echilibrată în ciuda numeroaselor ocazii irosite de băieţii noştri care au deschis scorul prin Kiricenko ajutat de Fefelov şi Baskov, dar adversarii au profitat de prima superioritate numerică şi au restabilit egalitatea. Lucrurile au intrat pe făgaşul normal în cea de-a doua repriză când CSM a apăsat acceleraţia şi a înscris de patru ori: Berdilă (Irimia, A.Popa), Fefelov (Baskov), Irimia în inferioritate numerică şi Zabludovscky (Fefelov, Baskov). Ultima repriză a avut aceeaşi regie, gălăţenii au marcat încă de trei ori: Butuchnov sn - Neznamov, Zagidullin; Fefelov ajutat de Baskov, în inferioritate numerică şi cu poarta goală şi Zabludovscky - Fefelov, Baskov, iar oaspeţii o singură dată. Rezultat final: 8-3 (1-1, 4-1, 3-1). CSM Galaţi acumulează 40 de puncte şi revine pe locul 3 având şi 10 meciuri mai puţin decât ocupanta locului 2, Corona - 59 puncte respectiv 4, ACSH Gheorgheni - 39 puncte. Echipa antrenată de Vadim Şacraichuk şi Cornel Chiriţă va juca în perioada următoare dublele cu: liderul SC Miercurea Ciuc, pe 16-17 ianuarie în deplasare şi lanterna Sportul Studenţesc, pe 19-20 ianuarie la Galaţi.