21 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi, dublă victorie de senzaţie în faţa Coronei

Patinoarul Dunărea din oraşul nostru a găzduit sâmbătă şi duminică dubla dintre CSM Galaţi şi ASC Corona Braşov, un duel interesant în Liga Naţională de hochei pe gheaţă între o echipă care s-a format foarte târziu şi încă îşi face reglajele şi alta cu un buget mult mai mare şi cu pretenţii la titlu. Prima partidă a fost viu disputată şi a făcut deliciul publicului care după ce Neznamov din pasa lui Petrukhno a deschis scorul au aruncat pe gheaţă cu jucării de pluş care vor fi donate de Crăciun copiilor din centrele de plasament. Braşovenii au controlat cea de-a doua repriză şi au trecut în avantaj. Ultima treime a fost dramatică, gălăţenii au punctat de două ori consecutiv prin Baskov cu sprijinul lui Kiricenko şi Fefelov şi Kiricenko asistat de Zabludovscky şi Baskov, dar avantajul a fost anulat repede de reuşita oaspeţilor. Soarta meciului s-a decis în ultimele trei minute, Yemelyanenko (Neznamov, Butuchnov) şi Fefelov (Kiricenko, Baskov) au marcat pentru 5-3, Corona a scos portarul, a încercat să revină, dar a fost taxată de Baskov, angajat de Kiricenko, care a înscris în poarta goală şi a stabilit scorul final, 6-3.
Partida revanşă s-a desfăşurat cam după acelaşi scenariu. Echipa braşoveană a condus cu 1-0, dar băieţii antrenaţi de Vadim Şakraiciuk şi Cornel Chiriţă au controlat ostilităţile, au obţinut şi cea de-a doua victorie, scor final: 4-2, au marcat pentru învingători: Zagidullin, Fefelov 2 goluri şi Baskov. CSM se menţine pe locul 3 cu 37 de puncte. Cele două echipe se vor duela din nou miercuri la Miercurea în Cupa României, învingătoarea urmând să obţină calificarea în finala Cupei României.