28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi îşi consolidează locul trei

Liga Naţională de hochei pe gheaţă a programat sâmbătă şi duminică noi partide. CSM Galaţi s-a deplasat la Tg. Secuiesc pentru dubla cu Steaua Bucureşti. Partida de sâmbătă a început cu o primă repriză echilibrată încheiată cu 1-0 în favoarea echipei gălăţene care a punctat în inferioritate numerică prin Fefelov din pasa lui Kiricenko. Echipa antrenată de Vadim Sakraiciuc şi Cornel Chiriţă s-a descătuşat în prima jumătate a celei de-a doua reprize când a punctat de patru ori consecutiv: Fefelov (Kiricenko, Baskov), Nezmanov în inferioritate numerică (Zagidullin), Baskov, o dublă în superioritate numerică. La 5-0 gălăţenii s-au relaxat puţin, steliştii au înscris de trei ori dar CSM Galaţi nu s-a clătinat şi şi-a asigurat victoria meritată după alte două goluri marcate de Fefelov ajutat de conaţionalii Baskov şi Kiricenko şi Neznamov ajutat de Irimia şi Mărcuş. Rezultat final: 4-7 (0-1, 3-4, 1-2). În poarta echipei gălăţene a fost Szilard Bereş. Cel de-al doilea meci disputat duminică a fost la discreţia echipei noastre care a obţinut o victorie lejeră, scor final: 9-1. Pentru CSMG au marcat: Fefelov, Hildebrand, Zabludovscky, Zagidullin 2, Kiricenko, Butuchnov, Mărcuş, Neznamov, iar în poartă a evoluat Bogdan Popa. Echipa gălăţeană ocupă locul 3 în clasament cu 31 de puncte şi va juca pe 15-16 decembrie acasă dubla cu ASC Corona Braşov, ocupanta locului 2.