27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi şi-au consolidat locul 2 în LNH

Cea de-a doua partidă restanţă din Liga Naţională de Hochei pe Gheaţă dintre CSM Galaţi şi Sport Club Miercurea Ciuc s-a disputat miercuri seara la Patinoarul Dunărea. De data aceasta, echipa gălăţeană a profitat la maxim de faptul că adversarii au decis să-şi menajeze câţiva jucători importanţi după câştigarea Ligii Erste, a jucat cu motoarele turate şi au tranşat disputa încă din prima repriză.
Băieţii pregătiţi de Vadim Shakhraichuk au marcat de trei ori în primele 20 de minute: Lymansky, ajutat de Skachkov şi Polinin, Neznamov, asistat de Skachkov şi Paior şi Skachkov, cu menţiunea că toate golurile au fost reuşite în superioritate numerică, ultimul chiar cu doi oameni în plus pe gheaţă. Ciucanii au reuşit golul de onoare în partea a doua, iar în ultima treime au ieşit în evidenţă cei doi portari. Rezultat final: CSM Galaţi - SC Miercurea Ciuc 3-1 (3-0, 0-1, 0-0).
Clasamentul LNHG  în zona play-off arată astfel: 1. CSM Corona Braşov 58 puncte - 22 jocuri, 2. CSM GALAŢI 53 p - 22 j, 3. ACSH Gheorgheni 47 p - 24 j, 4. SC Miercurea Ciuc 43 p - 21 j. CSM Galaţi va încheia sezonul regular cu dubla cu CSM Corona, programată la Patinoarul Dunărea, pe 17 aprilie, de la ora 19.30, respectiv 18 aprilie, de la ora 17.30.