25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi şi-au păstrat invincibilitatea acasă şi s-au apropiat la şase lungimi de primul loc. Juniorii Under 18 deţin fotoliul de lider

Miercuri seara, Patinoarul Dunărea a găzduit un nou episod al duelului dintre CSM Galaţi şi ACSH Gheorgheni, ocupantele locurilor 3 şi 4 din clasament. De data aceasta, publicul gălăţean a venit în număr mare să-şi încurajeze favoriţii, iar aceştia nu au rămas datori şi i-au răsplătit cu o victorie importantă. Partida a fost spectaculoasă, cu răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj. Echipa vizitatoare a condus la început cu 1-0, gol reuşit de Atila Goga şi 2-1, dar gălăţenii au revenit de fiecare dată şi au câştigat prima repriză după reuşitele lui: Fefelov ajutat de Mărcuş, Zagidullin (Neznamov) şi Kiricenko (Mărcuş, Fefelov). Cea de-a doua repriză a fost echilibrată, ambele combatante reuşind să marcheze câte un gol, pentru echipa noastră a punctat Zagidullin în superioritate numerică ajutat de Neznamov şi Petrukhno. CSM- ul a tranşat disputa în prima jumătate din ultima repriză când a marcat de două ori: Neznamov -Zagidullin, Yemelyanenko şi Kiricenko - Rybalko, Fefelov. Rezultat final: CSM Galaţi - ACSH Gheorgheni 6-3 (3-2, 1-1, 2-0). Antrenorii Vadim Şhakraichuk şi Cornel Chiriţă au folosit lotul: Alexandru Popa, Beres Szilard (rezervă) - portari; Denys Petrukhno, Evgeny Yemelyanenko, Alexandr Neznamov, Denys Zabludovscky, Albert Zagidulin; Hildebrand Szabolcs, Mikhail Rybalko, Alexei Baskov, Igor Fefelov, Vitali Kiricenko; Cătălin Berdilă, Ciprian Ţapu, Anton Butochnov, Adrian Irimia, Pal Zsombor, Marius Mărcuş. CSM ocupă locul 2 cu 68 puncte din 25 jocuri, pe primul loc se află în continuare Sport Club Miercurea Ciuc 74 puncte din 30 jocuri. Cele două echipe se vor întâlni pe 19 şi 20 februarie, de la ora 18.30 la Galaţi.
Tot miercuri, în Campionatul Naţional de juniori Under 18, CSM Galaţi a învins în deplasare, scor final: 6-4 pe Steaua Bucureşti. Gălăţenii au condus cu 4-1, au fost egalaţi, dar au revenit şi au câştigat într-un final incendiar. Realizatorii echipei gălăţene: Denis Diaconu 5 puncte: 3 goluri şi 2 pase decisive, Remus Gheorghe 4 puncte: 4 pase, Dragoş Petrică 2 goluri şi Raul Maftei 1 gol. Lotul de jucători: Ionuţ Cristian Andrişoi, Bianca Bobu - portari; Macar Bradcenco, Florin Claudiu Mladin, Adrian Alexandru Olenici, Daniel Andrei Ţăranu, Teodor Eşeanu - fundaşi; Robert Andrei Rusu, Remus Gheorghe, Raul Maftei, Victor Florea, Anton Coibanu, Ilia Petrenco, Eduard Simiz, Andrei Gheţău, Denis Diaconu, Dragoş Petrică - atacanţi. CSM Galaţi se află pe primul loc cu 24 de puncte.