05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Patinoarul din oraşul nostru a găzduit în weekend dubla CSM Dunărea - Progym Gheorgheni, din grupa de baraj a Ligii Naţionale. Din păcate, au fost ultimele jocuri de hochei din acest sezon disputate la Galaţi. La gălăţeni a revenit veteranul Andrei Nuţu, retras din activitatea competiţională anul trecut şi s-a creat o stare de emulaţie. Dunărea a început tare meciul de sâmbătă, Cătălin Geru a reuşit dubla în primele şapte minute. Repriza a doua a continuat sub aceleaşi auspicii, băieţii lui Marius Trandafir au marcat alte două goluri, conducând cu 4-2 pe tabela de marcaj la un moment dat. Hocheiştii de la Progym nu s-au predat ci din contră au revenit spectaculos, restabilind egalitatea la începutul ultimei reprize. Iureşul de final a aparţinut însă celor de la Dunărea care au obţinut o victorie importantă, ce le menţine şanse la un loc în careul de aşi. Rezultat final: CSM Dunărea - Progym Gheorgheni 6-4 (2-1, 2-2, 2-1). Pentru învingători au marcat: Geru (2), Rosenberg, M. Necula, Mărcuş, Irimia. Partida revanşă s-a disputat duminică şi a fost la fel de interesantă. Aflaţi la ultima reprezentanţie în faţa propriilor suporteri din acest sezon, gălăţenii au vrut şi au reuşit să impresioneze. De data aceasta au ieşit la rampă „stranierii”, care au înscris cinci goluri. Dunărenii au început tare, au deschis scorul rapid (secunda 44) iar apoi s-au desprins la 3-0. Oaspeţii ne-au dat ceva emoţii, la jumătatea reprizei a doua după ce au izbutit două goluri consecutive dar a fost doar o alarmă falsă. Rosenberg, Persson, Geru şi Nuţu şi-au continuat recitalul iar victoria echipei gălăţene a fost fără dubii. Rezultatul meciului doi: 7-2 (2-0, 1-1, 4-1). Pentru CSM Dunărea au marcat: Vylicil, Persson (3), Geru, Rosemberg şi Nuţu. Situaţia în clasamentul grupei de baraj se prezintă astfel: 1. Steaua 42 puncte (8 jocuri); 2. CSM Dunărea 30 p (8); 3. CSS HSC Csikszereda Ciuc 26 p (6); 4. Progym 20 p (6); 5. Sportul Studenţesc 4p (8).