01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Irina Călin a câştigat Olimpiada, colegii de la U 15 s-au întors cu medalii de la Bucureşti

La Bucureşti, în sala Şcolii generale nr. 99, s-au întâlnit într-o etapă a campionatului naţional sportivii de U15. Pe lângă sportivii români, la Cupa Prietenii Badmintonului din acest an au participat şi sportivii echipei naţionale a Moldovei, care a deplasat la acest turneu un lot foarte valoros. Galaţiul a fost reprezentat la această competiţie de sportivi de la CS Siderurgistul Galaţi (antrenor Dorel Badiu) care au obţinut următoarele rezultate: simplu băieţi: Cosmin Hîncu - locul II; dublu băieţi: Cosmin Hîncu / Alexandru Muscalu (Ploieşti) - locul I; dublu fete: Ariana Alexa / Georgiana Badea (PNC Bucureşti). Alte rezultate: Brice Chiriac - locul V la dublu băieţi şi la dublu mixt, Ariana Alexa - locul V la dublu mixt, Cosmin Hîncu - locul V la dublu mixt. Au participat sportivi din Botoşani, Bacău, Oneşti, Galaţi, Ploieşti, Bucureşti, Craiova, Timişoara. „Un turneu devenit de acum tradiţional organizat de PNC Bucureşti, care ne-a oferit surpriza prezenţei unei garnituri valoroase din Moldova. Sportivii noştrii au avut evoluţii bune şi sunt mulţumit de rezultate. O singură părere de rău am: Cosmin a pierdut o finală pe care ar fi trebuit să o câştige. Dar ăsta e sportul, se mai întâmplă şi aşa", a concluzionat antrenorul Dorel Badiu. Altfel, zilele trecute, la Arad s-a desfăşurat finala Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, unde au participat sportivi şi sportive din 27 judeţe. S-au jucat numai probele de simplu băieţi şi simplu fete. Din Galaţi au participat: Ştefan Constandache (Şc. 13) şi Irina Calin (Colegiul Naţional Costache Negri). Reprezentarea oraşului nostru a fost bună, cei doi participanţi fiind componenţi ai lotului naţional U15, ambii fiind pregătiţi la CS Siderurgistul Galati de antrenorul Dorel Badiu. Sistemul de joc adoptat de organizatori a fost cel al grupelor de 3-4 sportivi. Mai departe în eliminatoriu au mers primii 2 din fiecare grupă. Irina Călin a avut un parcurs fără greşeală câştigând locul I, singura sportivă care i-a opus rezistenţă a fost reprezentanta Municipiului Bucureşti, în finala câştigată de gălăţeancă cu 2-1 la seturi. Ştefan Constandache a ocupat în final locul III, după ce a învins în finala mică cu 2-1 pe reprezentantul judeţului Timiş.