27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Irina Gherasim a adus Cupa României la Galaţi

Cupa României Juniori la badminton Under 13, ediţia 2019 Frumuşani - Călăraşi a avut un cadru inedit de desfăşurare: la ţară cu lanul de rapiţă în spatele săli de concurs şi cu grătarele pe care toate produse tradiţionale autohtone din carne sfârâiau ademenitor în faţa sălii şi a adus la start un record de participanţi: 60. În condiţiile date, lupta a fost aprigă, meciurile programate pe cele 7 terenuri de joc dramatice. Irina Daria Gherasim, sportiva în vârstă de 10 ani!, legitimată la CSU Galaţi, însoţită şi îndrumată a avut un parcurs foarte bun. Astfel, în proba de dublu mixt alături de partenerul ei, Denis Scarlat - Sportul Studenţesc Bucureşti au cedat în sferturi de finală în faţa celor ce urmau să câştige Cupa, Denisa Muscalu - Luca Pandele, de la CSC Berceni Prahova. Tot în sferturi a fost oprită şi în proba de simplu fete, după un meci thriller de 3 seturi în care a avut 5 mingi de meci şi semifinală de către adversara din Bacău, Tiana Ichim, scor 1-2 (21-18; 20-22; 21-23) după 59 de minute de joc. Răsplata pentru Irinuca a venit în ultima zi în proba de dublu fete când, deşi cotate cu şansa a doua în faţa favoritelor 1, Denisa Muscalu (Berceni-Prahova) - Cristina Sîrbu (Timişoara) au triumfat împreună cu Laura Constantin - Sportul Studenţesc Bucureşti) după încă un meci dramatic, scor 2-1 (13-21; 21-18; 21-19). Gălăţeanca noastră va avea o vacanţă activă, urmând ca în perioada următoare să participe la o serie de turnee: Novi Sad (Serbia) - 14-16 iunie, Frumuşani 21-23 iunie, Russe (Bulgaria) 28-30 iunie, Haskovo (Bulgaria) 12-14 iulie.