28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Juniorii mari de la Phoenix LPS s-au încălzit cu devenii
La Iaşi au debutat întrecerile turneului final al Campionatului Naţional de baschet rezervat juniorilor Under 18. Cele opt echipe calificate au fost împărţite în două grupe: CSA Steaua Turabo Bucureşti, CSS Unirea Iaşi, LPS Focşani, CSS Târgovişte (grupa A), respectiv Phoenix LPS Galaţi, LPS Bihorul Oradea, CSS Ploieşti şi CSS Deva (grupa B). Aşa cum se anticipa, echipa pregătită de Gelu Cazanoschi şi Tudose Teodoraşcu a debutat cu o victorie categorică împotriva formaţiei devene. „Am început meciul cu mici poticneli, iar adversarii au profitat şi au fost în avantaj la începutul primului sfert. La scorul de 11-17 am cerut time-out, băieţii s-au trezit şi în doar trei minute am trecut de la minus trei la un ecart de plus şase. Apoi lucrurile au intrat pe făgaşul normal, oaspeţii au cedat complet, iar eu am avut posibilitatea să rulez întregul lot trecut pe foaia de arbitraj. Aş vrea să-i remarc pe Andrei Petică, Bogdan Şerbănescu, Horia Cristean, Robert Bolobiţă şi Mihai Pânzaru. Urmează un meci mult mai greu cu Ploieştiul, o echipă foarte bună care a învins Oradea la un punct după prelungiri dar sper să ne respectăm blazonul şi să ne calificăm în play-off”, ne-a declarat antrenorul Gelu Cazanoschi. Rezultat final: Phoenix LPS - CSS Deva 86-43 (26-20, 29-8, 21-7, 10-8). Celelalte rezultate înregistrate în ziua inaugurală: LPS Bihorul Oradea - CSS Ploieşti 88-89 după prelungiri, Steaua Turabo - LPS Focşani 59-58, CSS Unirea Iaşi - CSS Târgovişte 77-51.