03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport a câştigat chinuit derbiul de la Braniştea

La sfârşitul săptămânii trecute s-au desfăşurat jocurile unei noi etape în Liga a IV-a gălăţeană. Derbiul a avut loc la Braniştea unde s-au confruntat primele două clasate, Unirea şi Metalosport. Partida a stârnit orgolii mari în cele două tabere, după spusele unor martori oculari au fost şi destule probleme de arbitraj, s-a jucat „tare”, cu şapte cartonaşe galbene. Gazdele au condus la pauză, dar liderul a întors soarta meciului, câştigând printr-un autogol, cu un sfert de oră înainte de final. Rezultat final: Unirea - Metalosport 1-2 (1-0). Au marcat: Moineagu, respectiv Tache şi Nedelea (autogol).
O victorie în deplasare au reuşit şi cei din Vânători, care s-au impus la limită la Smulţi. La Iveşti, echipa gazdă a surclasat pe Quantum şi a revenit pe podium. Golgeterii rundei au fost: Năpârlică (Iveşti), Popa (Valea Mărului), Parnica (Vânători) şi Cernat (Independenţa), cu câte 2 goluri. S-au acordat şi două cartonaşe roşii: Rusu (Drăgăneşti) şi Iancu (Toflea), ambii după ce au încasat 2 galbene. Rezultate complete: Unirea Braniştea - Metalosport 1-2, Gloria Iveşti - Quantum 4-0, Viitorul Costache Negri - Avântul Drăgăneşti 3-2, Avântul Valea Mărului - Juventus 2007 Toflea 6-1, Fulgerul Smulţi - Avântul Vânători 1-2, Victoria Independenţa - Bujorii Tg. Bujor 2-1, Muncitorul Ghidigeni - Avântul Matca 2-0. Situaţia la cei doi poli ai clasamentului: 1. Metalosport 48 puncte, 2. Unirea 38 p, 3. Gloria Iveşti 38 p, 4. Avântul Vânători 38 p...13. Juventus 2007 Toflea 19 p, 14. Bujorii 6 p, 15. Sporting Tecuci (retrasă) 5 p.