29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport a pierdut pe Dunărea, Sporting a revenit şi a smuls remiza la Panciu

La sfârşitul săptămânii trecute a debutat şi eşalonul trei cu două echipe gălăţene în seria I: Metalosport şi Sporting Lieşti. Stadionul Dunărea din oraşul nostru a găzduit sâmbătă după-amiază confruntarea Metalosport - Sepsi OSK Sf. Gheorghe. Temerile „metalurgiştilor” care s-au adunat în actualul efectiv abia cu două săptămâni înaintea începerii campionatului şi au dat peste un adversar cu pretenţii la promovare s-au adeverit. Oaspeţii s-au impus la limită, gălăţenii irosind şi ei două situaţii de a marca prin Bahnaşu şi Istrate. Rezultat final: Metalosport - Sepsi 0-1 (0-1). Echipa gălăţeană a început partida cu următorul 11: Vasiliu - Apostol, Cârjă, Voicu, Teleagă - Gâţă, Istrate - Iancu, Bahnaşu, Popov - Mihu. Au mai evoluat: Răgălie, Ignat, Cană şi Gohoreanu. Metalosport va juca etapa vitoare în deplasare cu Ştiinţa Miroslava.

Cei de la Sporting au jucat în deplasare cu CS Panciu. Partida a avut două reprize diametral opuse şi s-a terminat până la urmă la egalitate. „Am jucat foarte slab în prima repriză, am fost conduşi cu 2-0 după doar 10 minute, am avut şi noi o bară. După pauză am preluat iniţiativa, am reuşit să egalăm şi pe final puteam veni acasă cu toate punctele, dar Iancu şi Iorga au irosit ocazii importante. Un punct important pentru moral”, ne-a declarat antrenorul principal Ionuţ Niculcea. Rezultat final: CS Panciu - Sporting 2-2 (2-0). Lieştenii au folosit formula: Comănescu - Filimon, Ilie, Manea, Serea - Iancu, Bogoş, Balaban, B.Dumitru - Adamache, Dusckaj (un jucător albanez de 20 de ani). Au mai intrat: Lovin, Iordache, Munteanu, Preda. Etapa viitoare, Sporting va juca acasă cu FC Zagon (5 septembrie, ora 17.00).