26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport a remizat la Adjud şi are gânduri mari pentru campionat

Echipele din eşalonul trei îşi fac ultimele retuşuri înaintea startului în ediţia de campionat 2015-2016 care este programat pe 29 august. Cu un staff tehnic şi administrativ de primă mână, format din: Mihai Ciobanu - director tehnic, Lori Majearu - director sportiv, Viorel Tănase - antrenor principal, Tudorel Pelin şi Dumitru Horovei - antrenori secunzi, Tudorel Călugăru - antrenor cu portarii, Metalosport a început treaba cu gânduri mari. „Metalurgiştii” au susţinut marţi după-amiază un amical la Adjud, partida terminându-se la egalitate, scor 1-1. Gălăţenii au condus la pauză prin reuşita lui Istrate, un jucător nou venit, fiind egalaţi la patru minute de la reluare. Conducerea tehnică a început meciul cu următorul 11: Olteanu - Apostol, Gâţă, Teleagă, Răgălie - Istrate, Tudose, Iancu, Popov - Bahnaşu, Mihu. Au mai evoluat: Vasiliu, Voicu, Munchiu, Lupu, Gohoreanu, Moroşanu, Cană şi Lovin. „Un joc bun, suntem în creştere. Am controlat prima repriză când pe lângă gol ne-am creat şi alte ocazii, apoi băieţii au resimţit oboseala, firesc dacă ţinem cont că în dimineaţa jocului am avut un antrenament după care am plecat spre Adjud. Suntem pe drumul bun, dar mai avem mult de muncit, sunt multe de pus la punct din punct de vedere tactic şi fizic”, a concluzionat „Tase. Echipa gălăţeană va susţine un ultim amical vineri în compania unei colege de serie, Olimpia Rm. Sărat, în deplasare.

Altfel, la sediul FRF s-a stabilit ţintarul pentru noua ediţie de campionat. Programul turului pentru Metalosport este următorul: cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe (acasă), cu Ştiinţa Miroslava (deplasare), cu Cetatea Tg. Neamţ (acasă), cu Sporting Lieşti (deplasare), cu Petrotub Roman (acasă), cu Olimpia Rm. Sărat (deplasare), cu FC Panciu (acasă), cu FC Zagon (deplasare), cu CSM Paşcani (acasă), cu Bucovina Pojorâta (acasă), cu Inter Dorohoi (deplasare), cu Atletico Vaslui (acasă), cu Aerostar Bacău (deplasare).