27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a făcut spectacol la Panciu

Roş-alb-albaştrii lui Daniel Florea au susţinut miercuri dimineaţa pe stadionul „Orăşenesc” din Panciu un amical în compania echipei gazdă, nou promovată în Liga a III-a. Oţelarii au controlat partida de la început până la sfârşit, angrenajul a început să funcţioneze din ce în ce mai bune şi sunt semne bune în perspectiva începerii campionatului Ligii a II-a. Prima repriză s-a încheiat cu un scor alb, deşi oţelarii au ratat destule ocazii prin: Diarra, Ştefan, Stănescu şi Cojoc. Portarul gălăţean Preda a avut la rândul lui două intervenţii salvatoare. Ostilităţile au continuat în acelaşi mod şi după pauză. Împotriva cursului jocului, gazdele au deschis scorul în min. 64 la o greşeală a fundaşului Ioniţă. Oţelul nu a acuzat şocul şi a replicat prompt, amintind de atitudinea echipei campioane din 2011 şi a întors soarta partidei în trei minute. Mai întâi, în min.69 a survenit egalarea, după ce Stoian a reluat în plasă şutul lui Chipirliu, pentru ca în min. 71 Adăscăliţei, cu capul la o lovitură liberă executată de Ştefan, să-şi aducă echipa în avantaj. Cu şase minute înainte de final, Chipirliu a închis tabela cu un golazzo, o execuţie de efect. Rezultat final: CS Panciu - Oţelul 1-3 (0-0). Echipa gălăţeană a utilizat formula: Preda (min. 45 Grecu) - Murgoci (min. 85 Ciurea), Cojoc (min. 60 Lică), Ioniţă, Miron (min. 45 Marus) - Codreanu (min. 65 Dajbog), V. Ştefan (min. 85 Ed. Dumitru) - Stoian (min. 77 Avram), Stănescu (min. 45 Sefer), Diarra (min. 60 Chipirliu) - I. Constantinescu (min. 45 Adăscăliţei). Oţelul va încheia seria de amicale sâmbătă, cel mai probabil, la Lieşti, cu Sporting.