29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Eşalonul patru din fotbalul gălăţean a programat în weekendul trecut partidele unei noi etape. Pe stadionul Siderurgistul a avut loc derbiul Metalosport - Quantum. Partida şi-a respectat statutul, a fost interesantă, cu răsturnări spectaculoase de scor: 0-1, 2-1, 2-3. Liderul a scos un punct până la urmă, egalând cu trei minute înainte de final. Popa (Metalosport) a fost eliminat după ce a primit două cartonaşe galbene. Gloria Iveşti a izbutit scorul etapei în confruntarea cu Viitorul Costache Negri, iar jucătorii gazdelor Dragomir şi Gheoca au marcat câte o triplă. La Matca, deşi portarul titular a fost eliminat la finalul primei reprize, totuşi cei de la Avântul s-au impus la limită în disputa cu Bujorii. Rezultate complete: Metalosport - Quantum 3-3, Avântul Drăgăneşti - Juventus 2007 Toflea 2-1, Gloria Iveşti - Viitorul Costache Negri 9-2, Muncitorul Ghidigeni - Avântul Valea Mărului 1-2, Avântul Matca - Bujorii Tg. Bujor 3-2, Unirea Braniştea - Avântul Vânători 2-0, Victoria Independenţa - Fulgerul Smulţi 2-1. Situaţia la cei doi poli ai clasamentului se prezintă astfel: 1. Metalosport 49 puncte, 2. Unirea Braniştea 41 p, 3. Gloria Iveşti 38 p...13. Juventus 2007 Toflea 17 p, 14. Sporting Tecuci 5 p, 15. Bujorii Tg. Bujor 3 p.