19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport s-a impus în derbiul cu Sporting

Liga a III-a a programat la sfârşitul săptămânii trecute partidele unei noi etape. Stadionul Dunărea a găzduit sâmbătă derbiul gălăţean Metalosport - Sporting Lieşti. Prima repriză a fost interesantă şi cu multe evenimente notabile. Roş-albaştrii au avut iniţiativa din start şi au deschis scorul prin Gohoreanu (min. 14) cu o execuţie de fineţe, lob peste portar. Lieştenii au ripostat şi peste şapte minute au restabilit egalitatea, după ce Edi Dumitru a şters cu capul o centrare venită de pe partea dreaptă. Metalosport a revenit în avantaj în min. 28, după ce Cârjă a transformat penaltiul obţinut de Blănaru. Oaspeţii au irosit o şansă bună de egalare în min. 37, când M. Iancu nu l-a putut învinge pe Vlasie. Repriza a doua a curs calm, dar s-a încins în ultimele 10 minute. Mai întâi, Cană a ratat desprinderea, pentru ca în cel de-al treilea minut de prelungiri, Vlasie să salveze in extremis şutul lui M. Iancu. Rezultat final: Metalosport - Sporting 2-1 (2-1). Formaţiile care au evoluat: Metalosport (antrenori: Viorel Tănase şi Tudorel Pelin): Vlasie - Blănaru, Cârjă, S. Ilie, Sevastian - Lungu (min. 46 Cană), Adăscăliţei - L. Iancu, Mihu (min. 80 Tudose), Gohoreanu (min. 85 Butoi) - Constantinescu (min. 46 Bahnaşu); Sporting (antrenor: Ionuţ Niculcea): Vicol - Filimon (min. 85 Borşan), Sandu, Preda, Serea - Manea, Lovin - M. Iancu, Popov (min. 65 Adamache), Ed. Dumitru - Bârlădeanu (min. 80 Petică). Situaţia din clasament se prezintă astfel: Metalosport, locul V cu 31 puncte, respectiv Sporting, locul VII cu 21 puncte. Etapa viitoare, echipele gălăţene vor  juca astfel: Sporting Lieşti - Inter Dorohoi şi Petrotub Roman - Metalosport.