26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Roş-alb-albaştrii au revenit de la 0-1 şi au legat a doua victorie consecutivă. Argentinianul Henrique a devenit responsabilul cu golul la gruparea oţelară. Echipa gălăţeană a acumulat 14 puncte şi ocupă poziţia a 12-a.
Gruparea oţelară a avut o săptămână perfectă. Luni seara seceta a luat sfârşit şi în campionat. Aşa cum se anticipa, Botoşaniul s-a dovedit o nucă tare, mai ales în prima repriză când atacantul Cârjan, gălăţean la origine, ne-a înfipt cuţitul în rană cu golul spectaculos reuşit în min. 7. După pauză, cu interimarii Schumacher şi Florea încă pe banca tehnică, Oţelul a adoptat partitura potrivită şi a reuşit să întoarcă soarta meciului. Mişelăricu (min. 47) a restabilit egalitatea iar golgeterul Henrique (min. 79) a punctat decisiv. Finalul a fost dramatic, cu oaspeţii ratând incredibil în min.86 prin Acsinte, intervenţie Brăneţ şi Ghinga, blocat în aceeaşi fază de Costin. Ieri directorul general Narcis Răducan a dat o fugă la Bucureşti unde s-a întânit cu noul antrenor al grupării roş-alb-albastre. După toate probabilităţile, acesta va fi neamţul Ewald Lienen, 59 ani, ultima oară a antrenat pe AEK Atena dar are o experienţă de 20 de ani în Bundesliga, care urmează să fie prezentat oficial astăzi.
Narcis Răducan: “Îl felicit pe Constantin Schumacher pentru modul în care a asigurat interimatul. Este o victorie importantă, de moral pentru noi. Sper ca de acum înainte să ne dovedim adevărata valoare şi să urcăm în clasament. Nu este de ajuns doar o victorie. Trebuie să mai obţinem şi altele. Sigur că ne-am speriat în minutul 7 şi de aceea am fost la pauză în vestiar pentru a-i încuraja. Mă bucur pentru Henrique. Lumea l-a privit cu suspiciune la început, mai ales că a venit de departe, dar iată că el dovedeşte că are valoare. Sunt convins că, după o pregătire adecvată de iarnă, pentru că el a venit la noi liber de contract, va fi şi mai bun în retur.“
Cristi Popovici - antrenor FC Botoşani: “Ne aflăm la a treia înfrângere consecutivă în campionat. Înfrângerea din seara asta a venit în urma unui joc pe care puteam să-l tranşăm în favoarea noastră. Dacă intram la pauză cu 2-0, Oţelul nu mai putea să revină. Ştiam că Oţelul trece prin momente dificile şi le-am spus jucătorilor că o victorie ne aduce din nou în lumina reflectoarelor. În repriza a doua am primit foarte repede golul de 1-1, lucru care le-a dat un moral deosebit. Au reuşit să ne ţină masaţi în propria treime până a venit şi golul doi. Din momentul ăsta, fiecare meci capătă o greutate aparte, pot exista presiuni asupra echipei, asupra mea. Putem ieşi din starea asta doar cu o victorie sâmbătă împotriva Ceahlăului."
Oţelul Galaţi - FC Botoşani 2-1 (0-1)