19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
„Nepoţelele Gaşca Zurli” de la CSM Galaţi s-au bronzat la propriu şi la figurat

Duminică la prânz, pe nisipul de la plaja Banana Beach din Venus s-a încheiat ediţia 2019 a Campionatului Naţional de handball beach pentru juniori A şi B la feminin şi masculin. Galaţiul a fost reprezentat în premieră de fetele de la CSM conduse de antrenoarea Sanda Asandei care au insistat să se înscrie în competiţie, totul a pornit dintr-o simplă joacă, cu doar 4-5 antrenamente în prealabil la plaja Brateş şi s-a încheiat într-un mod foarte frumos, pe treapta a treia a podiumului Naţional. „Pentru noi acest campionat naţional de beach handball a însemnat o nouă provocare, dar fiind o echipă unită atât pe teren cât şi în afara lui, am reuşit să obţinem un rezultat frumos la sfârşitul acestui prim turneu. Suntem fericite că am plecat cu o medalie de la Venus şi sperăm ca anii următori să fie cel puţin la fel de buni. Fetele mi-au oferit cel mai frumos cadou posibil prin câştigarea acestei medalii de bronz de ziua mea, le sunt recunoscătoare”, ne-a declarat sărbătorita zilei, Iulia Eiler. CSM Galaţi a obţinut rezultatele: 0-2 cu Marta Baia Mare, 2-1 cu CSS Viitorul Cluj Napoca, 0-2 cu CSS Tulcea, 2-0 cu Unirea Sânnicolau Mare, 2-0 cu ACS Leu Giarmata, 1-2 cu CSS Viitorul Cluj şi 2-1 cu CSS Tulcea, în finala mică. „Gaşca Zurli” dirijată de Sanda Asandei a fost următoarea: Roxana Ivanov - Alexia Trofin, Iulia Eiler, Andreea Merla, Flavia Călina, Alessia Asandei, Elena Ciuntu, Mihaela Tănasă, Ioana Ciolacu, Crina Gogan, Andra Postolea şi Sorana Chiriac. La festivitatea de premiere, oficiată tot de o gălăţeancă, Nicoleta Ivan de Santis, antrenor federal, fetele noastre au fost răsplătite cu diplomă, medalii şi bineînţeles Cupa.