19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Noul sezon la badminton se anunţă bogat
Sezonul intern de badminton a debutat cu concursul de la Oneşti ce a avut loc timp de o săptămână în sala sporturilor Nadia Comăneci. La Galaţi acest sport are o tradiţie câştigată în timp după multă trudă şi sportivii noştrii nu puteau să rateze ocazia să obţină noi rezultate foarte bune. Seria a fost deschisă de marea speranţă Ariana Alexa, care a cucerit trei medalii la Under 13: aur, la dublu fete; argint, la dublu mixt şi bronz, la simplu fete. La categoria Under 19, bilanţul gălăţean a fost următorul: Cătălina Simionescu - locul I dublu fete, locul II simplu fete, locul III dublu mixt alături de coechipierul său Cosmin Panfil; Miruna Niţu - locul III simplu fete, locul II dublu fete; Cosmin Panfil - Radu Rusu, locul III la dublu băieţi. Nici la Under 23 - tineret rezultatele nu au fost rele: Cătălina Simionescu a ocupat locul III la simplu fete, locul II la dublu mixt alături de Cosmin Panfil şi locul III la dublu fete, iar Miruna Niţu a urcat pe locul II în proba de dublu fete.