07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a defilat la Vaslui

Oţelul a început fulgerător partida de la Vaslui. Era minutul 1 când Henrique trimitea un lob a la Adrian Ilie şi deschidea scorul. 0-1. Practic retrogradată pentru că nu a primit licenţa, fosta echipă a lui Porumboiu era doar o umbră a formaţiei care învingea Steaua în Ghencea. Elevii lui Lienen nu s-au lăsat invitaţi şi au majorat scorul în minutul 9. Marquinhos l-a deschis pe Zaharia care i-a pasat perfect lui Henrique şi brazilianul a realizat dubla. Scorul devenea 2-0 pentru Oţelul iar victoria începea să le surâdă cu toată faţa gălăţenilor. Cei peste 300 de suporteri care însoţiseră echipa lui Lienen în oraşul lui Peneş Curcanul erau în culmea fericirii. Oţelul era de neoprit, dar fundaşii Vasluiului păreau din alt film. Zaharia şi Giurgiu trec pe lângă 3-0, dar inevitabilul se produce în minutul 30. Giurgiu, Henrique şi Marquinhos realizează o fază ca la antrenament şi micuţul magician de pe Amazon înscrie cu nonşalanţă. Antal îşi aduce aminte că este golgeterul ligii 1 şi înscrie cu un lob desprins parcă din tenisul de câmp. F.C. Vaslui pare a redeveni echipa care speria liga 1 şi Patulea se afla aproape de a obţine un penalty. Marquinhos simte pericolul şi slalomează fantastic iar Prahici nu are altă soluţie decât să-l agaţe în careu. Acelaşi Marquinhos transformă cu emoţii şi reface diferenţa de 3 goluri, 4-1. Repriza secundă începe liniştit. Oţelul nu mai forţează şi dă posibilitatea gazdelor să se apropie periculos de poarta lui Goicoechea. Prestia îl faultează grosolan pe Antal în careu, dar fostul jucător al Oţelului ratează dubla după ce trimite o scăriţă peste poartă. Echipa gălăţeană revine şi domină categoric finalul de meci. Zaharia trimite în bară în minutul 73 iar Straton salvează de 2 ori în minutul 78 la şuturile lui Zaharia şi Tudorie. Oţelul se impune cu 4-1 în faţa unei echipe pentru care campionatul s-a terminat. Oţelul: Goicoechea 6 - Tritz 7, Sîrghi 6, Prestia 6, D. Popescu 7 (Mişelăricu) - Lovin 7, Giurgiu 7, Cooper 7 (Filip) - Marquinhos 8 (Tudorie 6), Henrique 9, Zaharia 7.
Oţelul a acumulat 37 de puncte şi dacă se va impune în partida cu Viitorul va evolua, cu siguranţă, şi sezonul viitor în liga 1. Formaţia gălăţeană a avut şansa să întâlnească F.C. Vaslui într-un moment nefericit pentru formaţia lui Antal. Tot la fel de adevărat este însă şi faptul că Ewald Lienen a aliniat în ultimele două partide o echipă super ofensivă, aşa cum şi-au dorit suporterii. Germanul trebuie să recunoască faptul că a greşit în privinţa lui Henrique. Cu atacantul brazilian în teren, echipa gălăţeană ar fi putut avea mai multe puncte în acest moment. Important este că lucrurile au revenit la normal şi echipa gălăţeană este foarte aproape de a scăpa de emoţiile legate de evitarea retrogradării.