07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelarele cred în şansa lor până la capăt

Play-off-ul Ligii I la fotbal feminin a programat duminică partidele celei de-a doua etape. După superba calificare în faţa celor de la ACS Fair Play Bucureşti, echipă ce evoluează în Superligă, scor 3-2, din sferturile de finală ale Cupei României, echipa Oţelul a evoluat la Constanţa contra gazdelor de la Selena. După scandalul şi bătaia din returul sezonului regulat de la Galaţi, Federaţia a luat măsuri şi a delegat un observator iar spiritele au fost calme. Fetele pregătite de Ion Morohai au avut iniţiativa în cea mai mare parte a timpului, dar la final au trebuit să se mulţumească cu o remiză. Loredana Nica a fost înger şi demon pentru echipa noastră. „Lori” a deschis scorul după un sfert de oră, transformând impecabil o lovitură liberă, pentru ca apoi să irosească în trei rânduri şansa victoriei. Constănţencele au fost mai pragmatice şi au egalat în finalul primei reprize. În premieră, echipa noastră a fost însoţită de o galerie inimoasă de 50 de persoane. Rezultat final: Selena - Oţelul 1-1 (1-1). Oţelul a folosit formula: Elena Toma - Irina Ivan, Viorica Vasile, Georgiana Vasile, Elena Ivan - Monica Benţoiu, Daniela Radu, Eugenia Gherghişan (Carmen Ciobanu), Nicoleta Chirilă (Aurelia Harabagiu) - Georgiana Stratu (Elena Sfinteş), Loredana Nica. Etapa viitoare, va avea loc derbiul pentru promovare Oţelul - Universitatea Alexandria (18 mai, stadion Zoltan David, ora 11.00). Situaţia din clasament se prezintă astfel: 1. U Alexandria 9 p, 2. Oţelul 5 p, 3. Viitorul 2010 Buzău 2 p, 4. Selena Constanţa 1 p.