03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a mai făcut un pas spre play-off, Sporting şi-a amânat meciul de la Buzău

Liga a 3-a la fotbal a programat în weekend partidele celei de-a 12-a etape. Dintre cele două echipe gălăţene care activează în seria a doua, doar un a intrat pe teren. Sporting Lieşti a avut doi jucători testaţi pozitiv la Covid-19, DSP Galaţi a recomandat să nu joace şi în aceste condiţii Comisia de competiţii din cadrul Federaţiei Române de Fotbal a decis amânarea derbiului de la Buzău cu Metalul.
SC Oţelul a întâlnit pe teren propriu pe Aerostar Bacău. Oţelarii lui Dorinel Munteanu au intrat hotărâţi pe teren şi au reuşit să tranşeze disputa încă din primele 45 de minute când au marcat de trei ori prin: Cîrjan (min.6), D.Cireş (min.11) şi Jardan (min.44). Ocazii au mai fost şi în cea de-a doua repriză dar tabela a rămas nemodificată. Rezultat final: Oţelul - Aerostar 3-0 (3-0). Managerul tehnic Dorinel Munteanu a început cu 11-le: Ursu - Farcaş, Yabre, Ghiocel, Niculae - Neagu, Jardan, D.Cireş - Cisotti, Cîrjan, Nica. Au mai fost folosiţi: M.Cireş, Cricimar, Vaştag, Angheluţă, Râpan.
După 12 etape, podiumul se prezintă astfel: 1. SC Oţelul Galaţi 30 puncte, 2. CSM Focşani 2007 29 p, 3. Sporting Lieşti 22 p, un meci mai puţin disputat. Etapa viitoare, pe 20 noiembrie, sunt programate meciurile: Viitorul Ianca - Oţelul şi Sporting - CSM Rm. Sărat.