26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a pierdut din nou în prelungiri

Liga a II-a la fotbal a programat miercuri partidele unei etape intermediare. Derbiul orgoliilor dintre Oţelul şi Dacia Unirea Brăila s-a desfăşurat în nocturnă şi a adus în tribune doar vreo 300 de suporteri, poate cei mai înfocaţi. Prima repriză a fost una modestă, cu puţine faze la cele două porţi. Brăilenii au avut o posesie mai bună, dar fără să-şi creeze ocazii, doar Muscă (min.2) şi Frunză (min.18) din lovitură liberă încercând să se apropie de poarta lui Grecu. Oţelarii au replicat prin Chipirliu (min.30), care după ce a pierdut pe drum doi brăileni a ratat execuţia şi Miron (min.37) care a reluat peste poartă centrarea lui Asanache. Repriza a doua s-a desfăşurat într-un singur sens. Oţelul a dominat cu autoritate şi a irosit ocazii uriaşe prin: Chipirliu (min.61 bară transversală, min.62, min.75), Diarra (min.69 şi min.80), Cârjan (min.78). Adversarii au stat la cutie şi au dat lovitura când nimeni nu se mai aştepta în prelungiri când Muscă a adus trei puncte nemeritate pentru Dacia Unirea. Rezultat final: Oţelul Galaţi - Dacia Unirea Brăila 0-1 (0-0). „Concluzia e că atunci când nu respecţi fotbalul, nici şansa şi nici norocul nu te mai ajută. A fost o primă repriză aşa cum am dorit-o, iar în a doua a fost o singură echipă pe teren: Oţelul. Cred că este a patra înfrângere pe care o suferim în prelungiri. Sunt jucători care nu mai sunt motivaţi, nu mai sunt mulţumiţi, dar asta nu ne scuză că am pierdut în prelungiri. O să fac tot posibilul să luăm puncte până la finalul anului, aşa cum am încercat şi astăzi”, a declarat la finalul partidei antrenorul Daniel Florea. Echipa gălăţeană a aliniat formula: Grecu - Stoian, R.Codreanu, Cojoc, Asanache - Dajbog, R. Stănescu (min. 90+2 Tătar) - Miron (min.72 Adăscăliţei), Chipirliu, Diarra (min.80 Avram) - Cârjan. Oţelul rămâne pe penultimul loc în clasament cu 9 puncte şi va juca etapa viitoare în deplasare cu Bucovina Pojorâta.