03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a remizat cu vicecampioana Ungariei

După aproape o săptămână de antrenamente intense, trupa lui Ewald Lienen a susţinut marţi după-amiază, pe stadionul „Dona Julia Golf” din Estepona, primul joc amical în compania celor de la Videoton, viceliderul campionatului din Ungaria. Partida a fost interesantă, chiar dacă cele două partenere se aflau în stadii diferite de pregătire: Oţelul, la început respectiv formaţia ungară, la finalul cantonamentului. După o primă repriză albă, roş-alb-albaştrii au avut mai mult iniţiativa, au condus cu 2-0 şi 3-2 dar au fost egalaţi la una din ultimele faze ale meciului. Tehnicianul neamţ a protestat vehement la golul egalizator al maghiarilor, înscris din poziţie de offside. Rezultat final: Oţelul - Videoton 3-3 (0-0). Au marcat: Băjenaru (min. 52), Sîrghi (min. 76), Marquinhos (min. 87 din penalti) respectiv Nikolic (min. 80 şi min. 83), Alvarez (min. 90+3). Echipa noastră a avut două distribuţii diferite: Simaitis - Tritz, Mişelăricu, Sipovic, D. Popescu - Milea, Giurgiu - Gavrilă, Astafei, Zaharia (min. 33 Pungă) - Tudorie (repriza I), respectiv Abraham - Marus, Sîrghi, Miron, S.Ilie - Cooper, Filip - Adăscăliţei, Băjenaru, Marquinhos - Sevillano. Nu au evoluat în acest prim joc: Goicoechea, Henrique, Costin şi Moglan. Cel de-al doilea amical din seria de şase programate pe tărâm spaniol, va avea loc vineri cu Lyubimets (Bulgaria, locul XII Liga I), de la ora 17.30, ora României.