30 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a remizat în Ghencea şi rămâne în pole-position pentru promovarea în Superligă

Duminică, în ultima partidă a celei de-a 7-a etapă din play-off-ul Ligii a 2-a la fotbal s-au întâlnit pe stadionul Ghencea, CSA Steaua Bucureşti şi SC Oţelul Galaţi. Partida a fost echilibrată, cele două echipe împărţindu-şi perioadele de dominare. Roş-alb-albaştrii au irosit cea mai mare oportunitate de gol din prima repriză în min.42 prin D.Panait, cu un şut centrare cu efect care nu a ajuns la Fatai, dar a fost deviat de portarul Dincă în bara transversală. Steaua a ieşit motivată de la vestiare şi a deschis scorul în min.54 prin gălăţeanul Chipirliu care a transformat penaltiul obţinut tot de el la un fault al lui Scocîlcă. Spre deosebire de alte dăţi, Oţelul a avut replică după primirea golului şi şi-a creat ocazii. Cu 5 minute înainte de final, stelistul Beţa a fost eliminat pentru o intrare dură, echipa gălăţeană a ştiut să profite de avantajul omului în plus şi a restabilit egalitatea în min.89 prin Cisotti, angajat cu o pasă măiastră de veteranul Neagu. Rezultat final: CSA Steaua Bucureşti - SC Oţelul Galaţi 1-1 (0-0). Managerul tehnic Dorinel Munteanu a folosit 11-le: R.Pop - Rus, Yabre, Ghiocel, D.Panait - Cisotti, Zivulic, Gorovei - Scocîlcă, Fatai, Ursu. Oţelul se menţine pe locul 3 cu 46 de puncte, loc care asigură promovarea directă în Superligă şi va juca runda viitoare, pe teren propriu joi, 11 mai, de la ora 20.30, cu Dinamo Bucureşti, locul 4 cu 40 de puncte. În cazul unei victorii, băieţii lui Dorinel Munteanu îşi asigură promovarea matematică în primul eşalon cu două etape înainte de final.