03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La sfârşitul săptămânii trecute s-au desfăşurat jocurile celei de-a XV-a etape, ultima din acest an. Echipele gălăţene Oţelul II şi Sporting Lieşti s-au gândit să intre în vacanţă mai devreme, pentru că au făcut doar act de prezenţă. Satelitul Oţelului a jucat pe teren propriu cu CS Afumaţi, una din fruntaşele seriei şi aspirantă la promovare. Gălăţenii au jucat foarte slab şi au fost depăşiţi la toate capitolele. Oaspeţii au profitat la maxim şi s-au impus categoric, scor final: 5-0 (2-0). Antrenorul Daniel Florea a folosit formula: Abraham - Gâţă, Miron, Moglan, Rusu - S.Ilie, Dajbog - Zaharia, Adăscăliţei, Pungă - Chipirliu. Au mai intrat: Răgălie, Vasilache, Codreanu. Nici Sporting nu a reuşit vreo brânză la Mangalia în faţa celor de la Callatis în ciuda unor ocazii pe care le-au irosit Ancerenco, Stoica, Petrea, Bahnaşu sau Teleagă. Gazdele au marcat de două ori, ultimul gol din penalti în cel de-al doilea minut de prelungiri şi au câştigat. Antrenorii Doru Buciumeanu şi Ionel Crihană au început meciul cu următorul 11: Măstăcan - Lovin, Petrea, Teleagă, Petcu - Ancerenco, Nastea, Bahnaşu, Adamache - Daniel Voicu, Stoica. Au mai evoluat: Pavel, Dorojan, Scutaru, Dragoş Voicu. Celelalte rezultate ale etapei: Dunărea Călăraşi - Rapid Feteşti 3-0, CS Ştefăneşti - FC Voluntari 0-1, Conpet Cireşu - Progresul Cernica 2-0, Gloria Popeşti Leordeni - Viitorul Axintele 2-1. Situaţia din clasament la final de an se prezintă astfel: Oţelul II, locul VII cu 17 puncte respectiv Sporting, locul VIII cu 16 puncte.