29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul încheie turul pe locul 2 la golaveraj, Avântul Valea Mărului şi Sporting Lieşti, cu eşecuri la limită

La sfârşitul săptămânii trecute au fost programate jocurile ultimei etape din turul Ligii a 3-a. SC Oţelul a întâlnit pe teren propriu ultima clasată Sportul Chişcani. Oţelarii lui Petre Grigoraş au făcut un joc bun, au marcat de şapte ori, au irosit şi alte ocazii importante şi au obţinut o victorie categorică. Rezultat final: SC Oţelul Galaţi - Sportul Chişcani 7-0 (4-0). Au marcat: autogol, Răducan, Gavrilă, Ghiocel, Nica, Matei şi Alecu. 11-le de start aliniat de formaţia roş-alb-albastră: Dinu - Dobre, Sîrghi, Ghiocel, D.Popescu - Neagu, Cireş - Gavrilă, Păun, Nica - Răducan. Au mai intrat: Stancu, Sevastian, Iani, Matei şi Alecu. Oţelul nu a reuşit să profite pe deplin de semieşecul liderului Dacia Unirea Brăila, 2-2 acasă cu CSM Rm. Sărat şi termină prima jumătate a sezonului regulat pe locul 2 la egalitate de puncte 19 dar cu un golaveraj inferior +14 faţă de +17.
Sporting Lieşti a evoluat în deplasare la CSM Focşani şi din păcate nu au reuşit să întrerupă seria rezultatelor negative. Gazdele au condus cu 3-0 la începutul reprizei a doua, lieştenii au revenit dar nu au reuşit decât să limiteze proporţiile înfrângerii. Rezultat final: CSM Focşani - Sporting 3-2 (1-0). Marcatori pentru oaspeţi: Dănăilă şi Munchiu. Sporting a folosit formula: Vădeanu - Iancu, Manea, Voicu, Năstase - Moldoveanu, Lupu, Milea, Stan - Mihu, Dănăilă. Au mai jucat: Munchiu, Grigoraş, Zărnescu, Bucevschi şi Călin.
Derbiul subsolului a avut în oraşul lui Bacovia între CSM Bacău şi Avântul Valea Mărului. Vălmărenii, care au condus la pauză după ce Spânache a transformat un penalti şi au avut avantajul unui om în plus mai bine de o repriză nu au reuşit să păstreze avantajul şi au pierdut la limită după ce băcăuanii au marcat două goluri în primele cinci minute din partea a doua. Rezultat final: 2-1. Antrenorul Gheorghiţă Popa a folosit formula standard: Olaru - G.Popa, Iacob, Antofe, Hilohi - Partenie, Năpârlică, Ignat, Afteni - Spânache, S.Moise. Au mai intrat: Blănaru şi Chiriac.
În acest an se va disputa şi prima etapă din retur iar echipele gălăţene vor juca astfel: Dacia Unirea Brăila - Avântul Valea Mărului, pe 13 noiembrie, Sportin Lieşti - Sportul Chişcani, SC Oţelul - CSM Rm. Sărat, pe 14 noiembrie, toate de la ora 14.00.