09 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul şi Sporting, victorii preţioase în deplasare

Liga a 3-a la fotbal a programat în weekend partidele celei de-a 5-a etape. Cele două echipe gălăţene din seria 1 au evoluat în deplasare, dar asta nu i-a împiedicat să se întoarcă acasă cu tolba full de puncte. SC Oţelul, care l-a avut pe banca tehnică şi pe noul antrenor principal Alin Pînzaru a jucat la Rădăuţi cu Bucovina. Oţelarii au dominat consistent în prima repriză când de altfel au şi marcat unicul gol în min.18 prin Antohi. După pauză, gazdele au preluat iniţiativa, dar roş-alb-albaştrii chiar dacă nu au strălucit, au dat dovadă de angajament şi au reuşit să obţină cele trei puncte. Formula folosită: Iliescu - David, Puţanu, Ghiocel, Sălăgeanu - Iorga, Crihană, Moglan, Munteanu - Antohi, Cîrjan. Au mai intrat: Matei, Codreanu, Stan, Chiriac.
Tot sâmbătă, Sporting a întâlnit satelitul lui FC Botoşani, o echipă cu mulţi juniori în componenţă. În aceste condiţii, lieştenii şi-au valorificat experienţa superioară, au controlat partida de la început până la sfârşit şi au bifat cea de-a doua victorie sezonală. Rezultat final: 0-2. Au marcat: Bahnaşu şi Ţicămucă. Antrenorii Ionuţ Niculcea, Dorinel Matei şi Cristian Brăneţ au început cu 11-le: Vădeanu - Stancu, Maftei, Dima, Sevastian - I. Constantinescu, Vârlan, Bahnaşu, Mihu - Dănăilă, Iancu. Au mai intrat: Munchiu, Ţicămucă, Manea şi Nica. Duminică, SCM Gloria Buzău a remizat surprinzător pe teren propriu cu Ştiinţa Miroslava, scor 3-3 după o partidă cu răsturnări de situaţie incredibile: 0-1, 3-1 cu două goluri din penalti pentru Gloria, pentru ca oaspeţii să marcheze de două ori în prelungiri. După cinci runde, podiumul se prezintă astfel: 1. SC Oţelul Galaţi 13 puncte, 2. CSM 2007 Focşani 13 p, 3. SCM Gloria Buzău 11 p. Sporting se poziţionează pe locul 9 cu şase puncte. Etapa viitoare, echipele gălăţene vor juca astfel: Oţelul - FC Botoşani şi Sporting - Şomuz Fălticeni.