19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Miercuri seara, pe terenul Zimbru II din Chişinău, într-un joc ce a contat pentru grupa I a preliminariilor Campionatului European Under 21, ediţia 2009-2011, România a învins Moldova cu 1-0 (1-0). Unicul gol al partidei a fost reuşit de dinamovistul Torje, care a transformat un penalti în minutul 23. Selecţionerul Emil Săndoi l-a titularizat pe Cornel Râpă, pe postul de fundaş dreapta. Cel de-al doilea oţelar din lot, Ionuţ Neagu, a fost introdus pe teren, cu cinci minute înainte de pauză, ca mijlocaş central, în locul lui Eric Bicfalvi, iar în minutul 65 a primit un cartonaş galben. Ambii elevi ai lui Dorinel Munteanu au avut o prestaţie bună şi de ieri s-au alăturat celorlalţi roş-alb-albaştri, în vederea pregătirii jocului de campionat cu nou-promovata FCM Tg. Mureş, programat pe stadionul Oţelul, pe 16 august, de la ora 18.00. Liga Profesionistă de Fotbal a  anunţat ieri programul jocurilor din etapa a cincea a Ligii I. Partida dintre Universitatea Cluj şi FC Oţelul Galaţi se va disputa la Alba Iulia, duminică 22 august, de la ora 18.00 şi va fi transmisă de canalul GSP TV.