08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cupa României Timişoreana a programat miercuri partidele fazei a treia. Singura reprezentantă a Galaţiului rămasă în competiţie, Politehnica, a întâlnit pe stadionul „Siderurgistul” formaţia CS Panciu, care în faza precedentă eliminase pe FCM Dunărea II. În ciuda faptului că s-a jucat pe o căldură insuportabilă, partida a fost viu disputată iar învingătoarea s-a decis abia după executarea loviturilor de departajare. Zeiţa Fortuna a surâs oaspeţilor, care merg mai departe. „Am început bine, dar din păcate am primit gol în minutul 10, după o fază fixă. Am dominat şi în repriza a doua, iar Andrei Crăciun a restabilit egalitatea în min. 65 cu un eurogol: şut la vinclu de la 30 de metri. S-a jucat pe contre în continuare, au fost situaţii de a marca la ambele porţi, iar la lovituri de pedeapsă a decis hazardul. N-am avut ca obiectiv câştigarea Cupei, important este că jucătorii s-au mişcat bine şi acum rămâne să ne concentrăm pe campionat”, ne-a declarat antrenorul Damian Băncilă. Rezultat final: Politehnica - CS Panciu 5-6 după penaltiuri (0-1, 1-1, 1-1, 1-1). Pentru gălăţeni au transformat loviturile de la 11 metri: Crăciun, Fălcaru, Grozea şi Munteanu. A ratat Radu. Politehnica a folosit formula: Stoica - Radu, Feraru, Stamate, Velicu - Grozea, Coman (Bahica), Munteanu, I. Cristian (Fălcaru) - Neta (Crăciun), Ableta. Liga a III-a va debuta pe 20 august, dar nu este exclus ca din cauza vremii caniculare startul să fie amânat cu o săptămână sau două.