25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Patru titluri de campioni şi o medalie de argint pentru atleţii Masters gălăţeni

Pe 24 şi 25 august, pe pista Stadionului Iolanda Balaş Soter din Capitală s-au desfăşurat întrecerile atletice din cadrul Campionatului Naţional de Masters în aer liber care a aliniat la start peste 100 de sportivi, cu vârsta cuprinsă între 40 şi 90 de ani. Galaţiul a fost foarte bine reprezentat şi de această dată, reuşind în ciuda problemelor cu care ne confruntăm să ducă tradiţia mai departe, lucru pentru care cei cinci atleţi merită tot respectul concetăţenilor şi nu numai. Performerii delegaţiei gălăţene au fost: Daniela Ciocan, care a devenit dublă campioană naţională în probele de 800 m şi 1500 m, la categoria +40 ani şi Culai Voicu, care a cucerit titlurile naţionale în probele de 5000 m şi 10000 m la categoria +55 ani, ambii legitimaţi la CSM Dunărea. Bilanţul a fost completat cu o medalie de argint cucerită de Marian Stanciu în proba de 100 metri. De asemenea, gălăţeanul Cătălin Brăila a ocupat locul 5 în proba de 5000 metri, categoria +65 ani.