Phoenix va lupta cu Alexandria pentru un loc în Final Four

La sediul Federaţiei Române de Baschet a avut loc marţi tragerea la sorţi pentru turul II, faza sferturilor de finală din Cupa României la feminin. După ce s-a calificat fără joc mai departe, Phoenix Galaţi a avut şi de această dată noroc, sorţii hărăzindu-i ca adversară pe CSBT Alexandria. „O să fie o rundă foarte interesantă, în care se vor întâlni două echipe apropiate valoric. Vor fi două meciuri imprevizibile, în care se poate întâmpla orice. Am jucat cu Alexandria în urmă cu două săptămâni la Galaţi, am câştigat noi la 4 puncte după o partidă cu multe răsturnări de situaţie. Consider că poate fi un avantaj faptul că returul îl vom juca în faţa suporterilor noştri care sunt convins ne vor împinge de la spate. Vom munci din greu la antrenamente, va trebui să găsim cele mai bune soluţii, putem învinge dacă fetele vor fi focusate şi concentrate şi ar fi extraordinar să ne calificăm în careul de aşi din Cupă”, ne-a declarat antrenorul principal al echipei gălăţene, Eugenio Rodrigues. Partida din turul campionatului Ligii Naţionale s-a încheiat cu victoria gălăţencelor, scor 73-69. Celelalte partide din faza sferturilor de finală sunt: CSM Târgovişte - ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, U Cluj Napoca - CSU Alba Iulia, U Goldiş ICIM Arad - Olimpia CSU Braşov. Turul este programat pe 2 decembrie, iar returul pe 9 decembrie.